Průlom ve válce o služební zákon. Koalice se dohodla s opozicí

06.08.2014 21:37

Vládní koalice se s pravicovou opozicí dohodla na úpravách služebního zákona. Předsedové poslaneckých klubů TOP 09 a ODS Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura si především pochvalovali, že nevznikne generální ředitelství státní služby a tím se nezrodí ani úřednická šlechta. Kalousek také vládu ujistil, že obstrukcí na příště hodlá využívat jen výjimečně.

Průlom ve válce o služební zákon. Koalice se dohodla s opozicí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura

„Musím říct, že kompromis je vzájemný, že jsme v něčem ustoupili i my. Klíčové je, že nevznikne institut generálního ředitelství,“ oznámil na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Důležitou roli ve státní správě bude hrát ministerstvo vnitra a státní správa zůstane relativně průchodná.

Startuje nová politická kultura, pochvaluje si premiér

To si na tiskové konferenci pochvaloval i předseda poslaneckého klubu TOP 09, který uvítal, že nevznikne „úřednická šlechta“ a zároveň vládní koalici ubezpečil, že pravicová opozice nebude instrument obstrukcí využívat u každého zákona. Sáhne k nim pouze tam, kde bude mít pocit, že by zákon mohl vést k oslabení demokracie. Poslankyně Jana Černochová (ODS) koalici poděkovala za vstřícné kroky. Pokud budou návrhy opozice skutečně zapracovány do podoby služebního zákona, pravicová opozice je připravena pro něj hlasovat.

Na ministerstvu vnitra bude působit náměstek pro státní službu. Jeho funkční období bude šest let a nebude možné ho jmenovat více než jednou. V zákoně ale zůstal institut dvou typů náměstků - politických a odborných.

Na koaliční tiskové konferenci se k zákonu vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který ocenil, že se díky dohodě s opozicí podaří čerpat evropské peníze. „Jsem rád, že se touto dohodou daří startovat novou politickou kulturu,“ poznamenal premiér, který doufá, že již nebude destruktivní praxe z minulých let, při níž byly zákony prosazovány silou. Dodal navíc, že zákon začne platit od prvního ledna 2015. V pátek bude o novele zákona znovu jednat sněmovna. Celý proces se vrátí do druhého čtení zákona, aby bylo možné do legislativy zapracovat návrhy opozice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…