Průlomové rozhodnutí: Může spustit novou uprchlickou vlnu

08.02.2017 13:05

Generální advokát Evropského soudního dvora Paolo Mengozzi prohlásil, že státy Evropské unie musejí vydat humanitární vízum, hrozí-li žadateli mučení. Informoval o tom server Seznam.cz.

Průlomové rozhodnutí: Může spustit novou uprchlickou vlnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Členský stát EU je povinen udělit humanitární vízum, jsou-li vážné a prokazatelné důvody se domnívat, že v případě neudělení hrozí žadateli mučení či nelidské a ponižující zacházení. Ve svém stanovisku pro Evropský soudní dvůr (ESD) to uvedl jeho generální advokát Paolo Mengozzi, uvedl server s tím, že soud se zabývá případem syrské rodiny z Aleppa, jejíž žádost o udělení takového víza zamítly belgické úřady.

Rodina se třemi dětmi se loni v říjnu obrátila na belgickou ambasádu v Libanonu, kde zažádala o humanitární víza. Chtěla se na jejich základě dostat do Belgie a tam požádat o azyl.

Celý text je ZDE

Belgické úřady ale žádost zamítly právě kvůli plánované žádosti o azyl – pokud rodina chtěla žádat o azyl, měla podle úředníků zjevně v úmyslu zůstat v zemi déle než devadesát dní, tedy po dobu platnosti humanitárního víza, píše server.

Jenže Syřané se proti rozhodnutí odvolali a kauza se tak přes belgickou Radu pro spornou cizineckou agendu dostala až na stůl Evropského soudního dvora. Ten Rada požádala o pomoc s výkladem vízových pravidel v kontextu Listiny základních práv EU.

Jak server také uvádí, stanoviskem generálního advokáta ESD se soudní dvůr nakonec nemusí řídit. Paolo Mengozzi ale ve svém postoji zdůraznil, že listinou zakotvená základní práva, která musejí dodržovat všechny orgány členských států, jsou zaručena všem bez ohledu na to, odkud pochází.

Aktuální Mengozziho stanovisko se podle serveru dočkalo bouřlivého ohlasu. Politici se obávají precedentu, který může vést až k další masivní uprchlické vlně.

Jak ale server dodává, Evropský soudní dvůr bude o oficiálním přijetí stanoviska teprve hlasovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…