Průzkum: 38:47. Tak Klaus zatím válí u českého národa

8. 3. 2013 8:02

Téměř polovina dospělých Čechů (47 procent) hodnotí působení prezidenta Václava Klause v úřadu jako špatné či spíše špatné. Chválí ho naopak jen 38 procent lidí a 15 procent neví. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro dnešní Mladou frontu Dnes.

Průzkum: 38:47. Tak Klaus zatím válí u českého národa
Foto: archiv
Popisek: Pár fotografií prezidenta z akcí. Hledejte jeho ochranku.
reklama

Anketa

Kterého prezidenta ctíte nejvíce?

11%
5%
19%
8%
20%
37%
hlasovalo: 23625 lidí

Nastupující prezident Miloš Zeman má od lidí v rukách větší důvěru. Přestože většina z nich neočekává, že překročí stín Václava Havla, každý čtvrtý dotazovaný je přesvědčený, že se ve funkci osvědčí více než jeho předchůdce Klaus. Největší pozitivní očekávání od něj mají lidé starší, s nižšími příjmy a nižším vzděláním.

"Při zpětném pohledu oslovení zahrnuli do hodnocení více kroků a politických postojů Václava Klause a nesoustředili se jen na jeho působení v poslední době," vysvětlil projektový manažer Medianu Daniel Prokop.

Pramalý boj proti korupci a klientelismu

Klausovi k jeho neoblibě zcela jistě napomohlo vyhlášení novoroční amnestie, podle Prokopa se ale nejednalo o hlavní důvod. Podle výsledků průzkumu totiž veřejnost pobuřuje zejména to, že se Klaus nestaral o potřeby obyčejných lidí a příliš ho nezajímal ani problém korupce a klientelismu. "V posledních dvou třech letech řeší větší část populace hlavně vlastní ekonomickou situaci, případně obavy z jejího zhoršení. V souvislosti s tím sílí poptávka po účinném boji s korupcí. Tomu se však Václav Klaus ve svých veřejných vystoupeních věnoval jen okrajově, jeho hlavními mediálními tématy bylo globální oteplování a Unie," dodal Prokop.

Ne všichni však Klause hodnotí jen černě. Mnozí ocenili například jeho kritičnost vůči Evropské unii, způsob reprezentace země v zahraničí a také jeho intelektuální schopnosti a názorovou konzistenci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…