Průzkumy ovlivňují výsledek voleb. Jaroslav Poláček radí voličům, jak se nenechat oklamat

12.04.2025 14:26 | Monitoring

S blížícím se termínem voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přibývají volební průzkumy mapující oblibu volebních subjektů. Zveřejňovaná data však zároveň také mohou ovlivňovat budoucí chování voličů. Každý volební subjekt, který se chce propracovat až do poslaneckých lavic, musí získat alespoň pět procent odevzdaných hlasů. U koho průzkumy hlásí méně, toho mohou voliči předčasně odepsat.

Průzkumy ovlivňují výsledek voleb. Jaroslav Poláček radí voličům, jak se nenechat oklamat
Foto: archiv
Popisek: Jaroslav Poláček

„Psal se rok 2006. Pár týdnů před volbami média zaplavily dramatické titulky: ‚Lidovci by se do Sněmovny nedostali!‘ Nastal mazec,“ vzpomíná Jaroslav Poláček, volební manažer, zakladatel & CEO společnosti PRodukujeme.

Žádný volič nechce svůj hlas zahodit

Citovaný titulek podle něj vyšel na serveru Novinky, podobně situaci interpretoval iDnes, Právo dokonce přineslo titulní článek. Jen ihned.cz tehdy správně uvedlo, že „KDU-ČSL by se do Poslanecké sněmovny Parlamentu těsně dostala i přes nízké stranické preference“. Jenže ihned.cz četlo výrazně méně čtenářů než populárnější zpravodajské servery.

Poslední volební model

„Médii už ale kolovala zpráva, že lidovci potřebných 5 % nezískají. A žádný volič nechce svůj hlas zahodit. Jakmile má pocit, že jeho preferovaná strana nemá šanci, začne uvažovat o změně. Právě tady se ukazuje obrovská síla průzkumů veřejného mínění,“ vysvětluje odborník.

Novinové titulky mohou poškodit

Zmiňovaný příběh se odehrál v roce 2006, kdy se o vítězství přetahovaly ČSSD a ODS. Dodnes však ilustruje, jak čísla dokážou voliče ovlivnit víc než stovky billboardů a bannerů. KDU-ČSL tehdy nakonec do Sněmovny vstoupila, ale s výrazně nižším počtem poslanců, než měla v předchozích volbách. Ne každé straně, která se později ocitla v podobné situaci, se to však podařilo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Průzkumy ovlivňují výsledek voleb. Také proto vznikly a také proto se liší , podle toho kdo si to zaplatí., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevesan , 12.04.2025 14:31:51

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

21:31 „Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

Tajnosti kolem příjezdu zahraničního státníka na Pražský hrad vzbuzují otázky. Oficiálně jméno návšt…