První a exkluzivní průzkum pro evropské volby: Dva páni se radují, zbytek v obrovském propadu

12. 2. 2014 9:34

Kdyby se volby do Evropského parlamentu konaly v těchto dnech, nejvíce úspěchů by sklízel Pavel Telička, který je lídrem hnutí ANO. Podle průzkumu společnosti SANEP by Telička získal podporu téměř od 19 procent voličů, kteří by se těchto voleb zúčastnili. Vedle Teličky by u voličů bodoval i Jan Keller za ČSSD, či Jaromír Drábek (TOP 09).

První a exkluzivní průzkum pro evropské volby: Dva páni se radují, zbytek v obrovském propadu
Foto: Archiv
Popisek: Pavel Telička
reklama

Favoritem letošních eurovoleb je hnutí ANO s lídrem Pavlem Teličkou. Ukázal to první a exkluzivní průzkum voleb do Evropského parlamentu (EP) od společnosti SANEP. Telička by získal podporu 18,7 procent voličů.

„Pavel Telička je zároveň pro 38,1 procent dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, nejdůvěryhodnějším z uvedených jedenácti kandidátů do Evropského parlamentu a z pohledu 18,9 procent respondentů by pak Pavel Telička nejlépe hájil zájmy ČR na půdě Evropského parlamentu,“ uvádí k tomu SANEP.

Celý průzkum ZDE

Podporu 16,4 procent potenciálních voličů má pak sociolog, profesor Jan Keller z ČSSD, za ním i Jaromír Drábek z TOP 09, jehož by volilo 6,4 procenta lidí a Pavel Svoboda z KDU-ČSL. Svobodu by ve volbách do EP podpořilo 5,4 procenta dotázaných.

Vedle těchto preferovaných stranických lídrů ovšem budou chtít uspět v těchto volbách i další výrazné osobnosti politického života z řad Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamury, či Věcí veřejných a dalších politických subjektů, upozorňuje SANEP se zdůrazněním, že tento průzkum je prvotní a tak pouze poukazuje na trendy nadcházejících voleb do EP.

„Z těchto trendů, které poukazují na profit hnutí ANO, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL, lze i vyčíst velice pravděpodobný debakl ODS, ale i možný úspěch solitérů v podobě Jiřího Paroubka či Radka Johna,“ zmiňuje dále agentura. Podle čísel z průzkumu by nyní Paroubka volilo 4,9 procenta voličů a Johna pak 2,8 procenta lidí, kteří by šli k volbám.

Z čísel SANEPu také kupříkladu vyplývá, že právničku Kláru Samkovou (Úsvit přímé demokracie) by volilo nyní 3,1 procenta voličů, a Janu Bobošíkovou, (Hlavu vzhůru) 1,3 procenta lidí.

Komunisté zatím jména kandidátů nezveřejnili

Své europoslance si ale podle SANEPu nepochybně dokáže obhájit i KSČM, jejíž kandidát ale prý nebyl v průběhu průzkumu zatím znám.

„Relativně vysoké procento respondentů, které uvedlo ve výběru, že by zvolilo někoho jiného (19,1 procent) a respondentů, kteří by se voleb do EU zúčastnili, ale zatím nejsou rozhodnuti pro svoji volbu (18,3 procent), naznačuje, že pevný elektorát této strany zajistí značný uspokojivý volební výsledek,“ zmiňuje k tomu agentura.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 30. 1. až 5. 2. 2014 na vybrané skupině 7 051 dotázaných ve věku 18-70 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 20 218 dotázaných.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

16:21 Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

Analytik Roman Máca se zamýšlel na tím, kdy poslanec Lubomír Volný vytvoří nového teroristu, jako by…