První povolební schůzka Zemana a Sobotky bude ve středu

11. 11. 2013 12:40

První povolební schůzka předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem se uskuteční ve středu v 16:00 v Lánech, kde se hlava státu zotavuje po úrazu kolena. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Hradu Hana Burianová. Zda již na tomto setkání prezident Sobotku jako šéfa vítězné strany pověří sestavením vlády, neví. Sobotka to neočekává.

První povolební schůzka Zemana a Sobotky bude ve středu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav sobotka
reklama

"Tak to nedokážeme v tuto chvíli říci, to by bylo spekulativní. Bude záležet na tom, jak ta schůzka mezi panem prezidentem a panem Sobotkou dopadne," řekla Burianová na dotaz, zda lze od setkání očekávat pověření sestavením vlády. Délku schůzky podle ní nelze odhadovat, může trvat 30 minut, ale i hodinu nebo déle. Hlava státu po ní prý neplánuje žádné oficiální vyjádření.

Povolební schůzka Zemana se Sobotkou se zdržela zejména kvůli bojům uvnitř sociální demokracie

Sobotka kancelář prezidenta o schůzku požádal dnes dopoledne. Již v neděli se nechal slyšet, že od setkání pověření nečeká. "Já tu první schůzku vnímám spíše jako konzultativní a informativní. Neočekávám, že by hned na základě té první schůzky měl prezident učinit nějaký akt, který by se týkal pověření k sestavení vlády nebo jmenování premiéra," uvedl Sobotka s tím, že by tak mohl prezident postupovat až na základě "jasného signálu", že se podařilo vyjednat příští koalici. O té ČSSD jedná s hnutím ANO a lidovci.

Povolební schůzka Zemana se Sobotkou se zdržela zejména kvůli bojům uvnitř sociální demokracie v uplynulých 14 dnech. Vnitrostranickou situaci značně vyhrotila i utajovaná povolební schůzka pěti sociálních demokratů s prezidentem v Lánech, na níž Sobotka nebyl a nebyl o ní ani informován. Kvůli ní i následnému hlasování předsednictva ČSSD, které ho vyzvalo k rezignaci, pak Sobotka odmítl Zemanovo pozvání na Pražský hrad na oslavu výročí vzniku republiky 28. října.

V neděli ale v Otázkách Václava Moravce ČT uvedl, že prezidenta nepovažuje za protihráče. Připomněl, že Zeman opakovaně deklaroval, že si přeje, aby ČSSD vyhrála volby. Věří prý, že hlava státu bude vítězství sociálních demokratů respektovat. Na prvním setkání si chce vyslechnout Zemanův názor na povolební vyjednávání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

7:52 Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „EU, která nám striktně předepisovala, že rum se nesmí jmenovat rum…