První případ mutace delta plus v České republice. Co to znamená pro nás? Vědci zatím mlčí...

19.07.2021 16:32 | Zprávy

Covid. Mutace delta v České republice podle vědců dominuje. Vyskytla se už prý i delta plus, ale vědci zatím nezveřejnili, co to znamená. Hamáček chce na deltu reagovat a vyzývá k očkování.

První případ mutace delta plus v České republice. Co to znamená pro nás? Vědci zatím mlčí...
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Zdravotníci z Karlovarska

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) byl v České republice zaznamenán první výskyt jakési nové mutace koronaviru s názvem delta plus. Většina nově nakažených osob covidem zároveň podle SZÚ chytila variantu delta.

SZÚ nově zachytil onen jeden případ varianty delta plus v Jihomoravském kraji. „Nakaženou je třicetiletá žena z Jihomoravského kraje. Případ šetřila příslušná krajská hygienická stanice a další výskyt onemocnění nebyl zaznamenán,“ popisovala ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

V Evropě se vyskytla tato údajná mutace poprvé v Anglii a nejčastější její výskyt je v Polsku a Portugalsku. Vědci si zatím data o chování této nové varianty nechávají pro sebe. Není proto jasné, zda je nakažlivější než delta a zda má nemoc horší průběh.

Varianta delta se poprvé rozšířila údajně v Indii a je prý mnohem nakažlivější, podle vědců však zatím nezpůsobuje těžší průběh nemoci. Varianta alfa neboli britská mutace, která se u nás šířila začátkem roku, je v ČR údajně zastoupena zhruba z deseti procent, jihoafrická i brazilská varianta přibližně jedním procentem.

„Dlouhodobě se ukazuje, že delta je velmi agresivní a že postupně dominuje. Ráno jsme měli debatu na radě pro zdravotní rizika. Nemám informace o tom, že by vláda nějak měnila nařízení. Ale bude na to potřeba nějak reagovat,“ uvedl v pondělí ministr vnitra Jan Hamáček. Nejlepší cestou, jak se chránit, je podle něj očkování.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

6:55 Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

AKTUALIZUJEME Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát na předvolebn…