Prý se lidé neumí chovat, když houkají sirény k poctě hrdinům. Takže Ladislav Špaček vysvětluje, co dělat

09.08.2018 22:48

Na počest trojice českých vojáků, kteří padli v Afghánistánu poté, co se před nimi odpálil sebevražedný atentátník, se v Česku ve středu rozezněly sirény. Reakce velké části veřejnosti však v tento okamžik nebyla téměř žádná. Řada odborníků včetně toho na etiketu Ladislav Špačka chladné chování odůvodňuje tím, že na to zkrátka Češi nejsou zvyklí a setkali se s novou situací. Někteří si prý navíc mohli myslet, že jde o tradiční zkoušku funkčnosti sirén obvykle připadající na každou první středu v novém měsíci.

Prý se lidé neumí chovat, když houkají sirény k poctě hrdinům. Takže Ladislav Špaček vysvětluje, co dělat
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

O spuštění více než osmi tisíc sirén v pravé poledne na 140 sekund rozhodl premiér Andrej Babiš (ANO). Cílem bylo projevit úctu zesnulým vojákům. Lidé ale příliš solidárních reakcí neprojevili. Na mnohých místech České republiky se tamní obyvatelé i hlasitě překřikovali, aby se při konverzaci navzájem slyšeli, napsal server Lidovky.cz. „Tuzemská veřejnost na něco takového není zvyklá,“ shodují se odborník na etiketu Ladislav Špaček a hlavní vojenský kaplan Jaroslav Knichal, podle nichž proto chladné reakce nejsou příliš překvapivé.

I když byl důvod spuštění českými médii předem připomínán, Češi mají zvuk sirén zkrátka spojený nejen s varováním před různými přírodními nebo průmyslovými katastrofami, ale zejména pak s pravidelnou zkouškou jejich funkčnosti. K ní dochází vždy první středu v měsíci. A právě načasování na druhou srpnovou středu mohlo lidi zmást. „Setkali se poprvé s novou situací. Nevěděli, jak reagovat, protože s tím neměli praktickou zkušenost,“ míní Špaček. „Zároveň spousta lidí ani netušila, o co jde,“ poukazuje někdejší mluvčí prezidenta Václava Havla na fakt, že se k mnohým informace o symbolickém uctění památky padlých vojáků nemusela dostat.

Řada Čechů v sobě takový návyk stejně nemá, dodal Jaroslav Knichal, hlavní armádní kaplan. Podle něj k tomu nejsme vychováváni. „Neříkají nám to rodiče, ale ani učitelé na školách. Nikdo dětem nevysvětlí, že to není nic špatného, když se zastavím, v tichu se pomodlím nebo zavzpomínám na oběti. Naopak,“ uvedl Knichal. Špaček prý od veřejnosti obdržel na svých webových stránkách v uplynulých dnech několik dotazů, jak se správně za zvuku sirén zachovat. „Signál sirén je totéž jako minuta ticha. Všichni by se měli zastavit, zanechat rozhovorů, pánové, mají-li pokrývky hlavy, by měli smeknout a vydržet minutu či dvě tiše vzpomínat na ty, kteří položili život,“ uzavřel.

Původní text ZDE.

V mnoha jiných zemích je veřejné uctění památky padlých zcela běžné. Když se po teroristických útocích na newyorské budovy Světového obchodního centra z 11. září 2001 rozezněly sirény uprostřed dne, v ulicích se rázem zastavily tisíce Američanů a cizinců.

 

 

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…