Prymula: Děláte, jako kdybyste se do hospody už neměli nikdy dostat. Jste problém

10.12.2020 7:57

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka, ale v časech koronavirové epidemie bohužel neplatí, že by lidé byli největšími přáteli PSA. Podle exministra zdravotnictví za hnutí ANO Romana Prymuly se nedaří epidemii zvládat, jak by bylo třeba, problém však podle jeho názoru netkví v protiepidemickém systému zvaném PES, ale v lidech.

Prymula: Děláte, jako kdybyste se do hospody už neměli nikdy dostat. Jste problém
Foto: Hns
Popisek: Roman Prymula a Jaroslav Faltýnek, ilustrační koláž
reklama

Vláda Andreje Babiše (ANO) schválila protiepidemický systém známý pod zkratkou PES, ale po pár týdnech už podle něj vlastně nepostupuje, protože Česko setrvává ve třetím stupni tohoto systému z pěti, i když by se podle kritérií schválených samotnou vládou měla republika přesunout do stupně čtvrtého. 

Podle exministra zdravotnictví za hnutí ANO a epidemiologa Romana Prymuly však není problém v systému PES, nýbrž v lidech. Občané zkrátka a dobře nechodí na testy, protože se bojí, aby neskončili v karanténě a nepřišli o podstatnou část příjmů. Na nemocenské budou mít nárok jen na 60 procent mzdy.

Můžete nakrásně udělat super opatření, můžete super trasovat, ale v trasování je největší problém, že máme minimum kontaktů. I v době, kdy byl život mnohem omezenější, bylo víc kontaktů, než je teď. Nikdo nechce hlásit své příbuzné, lidi z práce, aby neměli problém,“ uvedl k tomu Prymula.

„My sice máme nějaká restriktivní opatření, ale nárůst kontaktů a všeho je enormní. Lidé často dělají, jako kdyby se do hospody neměli už nikdy dostat. Takže tam všichni naběhnou,“ posteskl si.

Exministr se také obává, že lidé se z ekonomických důvodů nepohrnou ani na plošné testování antigenními testy, které vláda plánuje, protože by opět mohli skončit v karanténě a přijít o peníze.

Prý také chápe, že už jsou lidé z různých opatření unavení, ale připomíná, že unavení jsou nejen Češi, ale např. také Němci, jenže ti přijatá opatření dodržují. „Tam ani o prázdninách neexistovalo, že by člověk přišel na benzinovou pumpu bez roušky,“ podotkl expert.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

22:01 „Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

„Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat…