Prymula ujišťoval, že epidemie je pod kontrolou. Malá ohniska, kontakty dohledáváme

22.08.2020 18:38

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula pro server iRozhlas.cz uvedl, že ohniska nemoci covid-19 nejsou velká, ale jsou rozšířená poměrně plošně. U většiny potvrzeně nakažených se podle jeho slov daří dohledat jejich kontakty.

Prymula ujišťoval, že epidemie je pod kontrolou. Malá ohniska, kontakty dohledáváme
Foto: Screen Partie TV Prima
Popisek: Roman Prymula v Partii TV Prima

Hned 506 potvrzeně nakažených přibylo během pátečního dne. To je nejvíc, co bylo dosud za jeden den. Prymula k tomu uvedl, že ohniska nejsou velká, ale difuzně po území celého Česka dochází k nárůstu. „V Praze to je otázka různých sportovních klubů a zdravotnických zařízení,“ uvedl. 

Řada případů je dle jeho slov u těch, kteří se vrátili z dovolené. Zároveň zdůraznil, že se nezvyšují počty hospitalizovaných a těžkých případů. „Klinika je pro nás příznivá,“ sdělil Prymula se slovy, že v dubnu bylo zhruba 460 hospitalizovaných, kdežto nyní je to pětkrát méně. Zároveň dle jeho slov funguje chytrá karanténa, kdy hygienici jsou schopni mapovat a nalézat kontakty prokázaně nakažených. 

Prymula také hovořil o opatřeních, kdy dle jeho slov je nutné je nastavit tak, aby je lidé dodržovali a brali je jako potřebná. „Potřebujeme, aby si to lidé vzali za vlastní a byli přesvědčeni, že je to skutečně dobré. Jinak to v masové míře nejde dělat," řekl. V minulém týdnu nejprve ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ohlásil plán zavést ve vnitřních veřejných prostorách od září roušky; po odporu veřejnosti pak den poté bylo toto opatření zmírněno.

V budoucnu by se tak, podle Prymuly, měly roušky zavádět v těch regionech, kde podle tzv. semaforu bude výraznější šíření covidu-19. Celostátní zpřísnění by pak mohlo nastat ve chvíli, kdy by výrazněji přibývalo hospitalizovaných s koronavirem a těch s těžkým průběhem nemoci. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …