Psali o „řádění krajní pravice“, pak z toho vylezlo 300 tisíc lidí, připomíná ekonom Pikora trapas televize. Z práce liberálních novinářů se vytrácí hledání pravdy

27.12.2018 21:41 | Zprávy

Ekonom Vladimír Pikora v komentáři pro Reflex.cz vyjádřil svůj názor na to, zda by bylo dobré na internetu zakázat diskuse, které se rojí pod články s nejrůznějšími tématy. „Když zakážeme anonymitu, svoboda poklesne. Lidé se ještě víc budou bát veřejně vyjadřovat,“ říká ekonom, podle kterého by regulování internetu bylo velkou chybou.

Psali o „řádění krajní pravice“, pak z toho vylezlo 300 tisíc lidí, připomíná ekonom Pikora trapas televize. Z práce liberálních novinářů se vytrácí hledání pravdy
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

V úvodu svého textu se Pikora přiznal, že sám zásadně diskuse pod internetovými články nečte. „Obvykle to je žumpa trollů,“ míní a dodává, že občas se v nich ale objeví i zajímavý názor. Do diskusí prý ani nikdy nepřispívá, jelikož jej nebaví diskutovat s nějakým anonymem.

V souvislosti s tím zmiňuje ale například bývalého slovenského premiéra Roberta Fica, který to má evidentně ještě víc vyhraněné. Nejenže nediskutuje, rovnou by diskusi reguloval zákonem. Od médií chce konkrétně v zákoně dvě velké změny: zákaz anonymní diskuse na internetu a právo politika na otištění jeho reakce na článek.

Mnozí čeští politici stále víc ostře kritizují média, která vstupují do politického ringu. Hledání pravdy se z práce liberálních novinářů podle některých vytrácí. I Pikora je toho názoru, že někteří novináři si pletou zprávu a komentář. Ti, kdo píší zprávy, jako třeba veřejnoprávní televizní noviny, nám často místo zprávy podsouvají prý své komentáře. „Spíše nám tak podsouvají své názory jako pravdu,“ dodává.

Pro představu uvádí ekonom příklad, kdy televize hlásila, že v Paříži tento měsíc protestovala krajní pravice. Pak se ukázalo, že protestovalo 300 tisíc lidí. „Některá média říkají automaticky všem nepohodlným křiklounům krajní pravice, i když mají levicové požadavky,“ všímá si Pikora a dodává, že jindy média zase nálepkují, kdo je kupříkladu populista. „To, zda je, či není dotyčný politik populista, však do zpráv nepatří,“ zdůrazňuje s tím, že o tom si má udělat názor sám čtenář nebo divák.

Média tímto opravdu spoluvytvářejí politiku. Někomu straní, někomu záměrně ubližují. Je to globální trend. „Nějakou regulaci tady nepovažuji za vhodnou. Čtenář a divák si na to po čase zvykne a začne si mezi médii vybírat,“ míní Pikora, což podle jeho slov povede k tomu, že bude stále více lidí opouštět televizi a nahrazovat ji internetovými zdroji.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…