Psycholožka radí, jak komunikovat s uprchlíky

13.03.2022 17:48 | Zprávy

Do Česka míří z Ukrajiny zasažené válkou statisíce Ukrajinců, pro něž je situace mimořádně psychicky náročná. Jak mluvit s těmito lidmi, které budeme potkávat čím dál častěji v českých ulicích, radí v podcastu Jiný hrníček na Novinkách psycholožka Eva Kozáková, zakladatelka portálu Terapie.cz, jenž nabízí lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině psychologickou pomoc zdarma. Zmiňuje, že válka má velký psychický dopad i na Čechy.

Psycholožka radí, jak komunikovat s uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Pražským asistenčním centrem pro ukrajinské uprchlíky(KACPU)

Ať už se jedná o ty, kteří museli při útěku z rodné země opustit domov a své blízké, nebo o ty, které stresují znepokojivé zprávy z médií – válka pro mnohé představuje velkou psychickou zátěž.

Jak se s pocity úzkosti, strachu a bezmoci vyrovnat, v tom pomáhá portál Terapie.cz. Eva Kozáková vysvětluje, že pomoc je zaměřená na tři skupiny: „První jsou přirozeně uprchlíci z Ukrajiny, kteří teď postupně přicházejí, čekáme, že jejich zájem bude narůstat,“ uvedla. Druhou skupinu tvoří lidi, kteří mají na Ukrajině své blízké. Třetí skupinou jsou dobrovolníci, kteří pomáhají, či lidé pracující v neziskovkách. „Někteří z třetí skupiny popisují, že mívají už i panické záchvaty,“ řekla, že Češi jsou častí zájemci o psychologickou terapii.

  • Celý rozhovor najdete ZDE

Sledovat v podstatě drsné zprávy z Ukrajiny, jak například ruská armáda bombarduje dětskou nemocnici, lidi traumatizuje. „Vědět, jaká je situace, nám dodává pocit kontroly, zároveň to ale i zvýrazňuje pocity bezmoci. Že můžeme válku sledovat téměř živě, vede k traumatizaci,“ pokračuje Eva Kozáková.

Mluví o efektu kumulativním, který stres násobí. „Máme za sebou dva roky pandemie, lidé zažili už hodně stresu a jsou oslabení i co se týká ekonomické situace a inflace a problémů s bydlením,“ zmínila. „Teď je tu k tomu informace, že je tu válka, která je nám svým způsobem blízko, je to další velký stresor,“ dodává.

Ukrajincům se obrátil ze dne na den život vzhůru nohama. Svůj dosavadní život na Ukrajině ztratili a sami hovoří o tom, že stále nemohou pochopit, že se něco tak brutálního mohlo stát. Mnoho Čechů se už dostává nebo bude dostávat do přímého kontaktu právě s lidmi, kteří uprchli před válkou. Takový kontakt může vyvolávat určité rozpaky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Rusko , Ukrajina , válka , Novinky , Kozáková , psycholožka

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …