Publicista: Mirka Topolánka znám dobře. A říkám...

05.11.2017 23:02

Někdejší poradce prezidenta Václava Klause a Mirka Topolánka se obsáhle rozepsal o prezidentské kandidatuře Mirka Topolánka. Nahlédněte.

Publicista: Mirka Topolánka znám dobře. A říkám...
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas

Analytik Tomáš Haas zná Mirka Topolánka dobře, byl jeho poradcem, a když Toplánek oznámil kandidaturu, má potřebu se ho zastat. Topolánek podle Haase odváděl práci premiéra dobře. Zajímal se prý také o situaci ve straně a snažil se dělat něco proti jejímu „sešupu“, který přišel o pár let později. Na druhé straně byl natolik vytížen, že se za jeho zády pletichařilo proti němu. Úspěšně.

Jediný politik, který se tenkrát zamyslel nad tím, kam ODS spěje, byl ten, na koho později všichni sváděli vinu – Mirek Topolánek. Hovořil se mnou, naslouchal, přemýšlel, diskutoval se mnou o problémech ODS, hádal se se mnou a nakonec mě vyzval, abych přešel z Hradu k němu a dělal mu poradce. Což jsem udělal a nikdy jsem toho nelitoval. Když jsem u něho začal pracovat, byl už premiérem a schylovalo se k českému předsednictví. Záležitosti státu mu zabíraly příliš mnoho času a Mirek svou práci dělal poctivě. A proto se za jeho zády mohl připravovat jeho pád,“ napsal Haas na sociální síti Facebook.

Výhodou Mirka Topolánka prý je, že umí s chladnou hlavou řešit krizové situace. Podle Haase je navíc Topolánek příjemným společníkem, který rozhodně není tím buranem, za jakého ho část veřejnosti má.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Na druhé straně Topolánek nebyl svatý a měl své problémy. Týkaly se třeba mnohokrát zmiňovaného a stále probíraného lobbisty Marka Dalíka, který by měl příštích pár let prožít za mřížemi.

„Dalík – je to jeho dlouholetý kamarád a je to podle mě ješitný narcis. Pokud si vzpomenete, nebyl souzen za to, že by zastupoval v těch jednáních Topola. Přizval jej k tomu kdosi, kdo byl v té zakázce zainteresovaný. A Dalík byl souzen za podvod – vykládal komusi, že může cosi zařídit, což byl nesmysl. Také žádné peníze nedostal. Mediální mýtus o tom, jak Dalík Topola ovládal, je podle mého tak jako tak přehnaný. Já jsem po celý rok s Topolánkem trávil mezi osmi až dvanácti hodinami denně, velmi často ještě víc, dlouho do noci. A věřte mi nebo ne, já jsem Dalíka v životě neviděl, v životě jsem s ním nepromluvil a ani v mé přítomnosti v Topolánkově kanceláři, nebo na jeho mobilu, nikdy nezazvonil telefon od Dalíka,“ prozradil Haas.

Pár slov přidal i k slavné kauze „Toskánsko“ v Itálii. V roce 2009 se v tomto regionu stalo prý jen to, že se potkalo několik lidí, které u toho nafotil bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák a následně fotky předal Topolánkovým konkurentům.

„Topol šel po molu a potkal ředitele ČEZu Romana, který tam byl také na dovolené. Prohodili spolu pár slov a rozešli se. A celé to natočil na kameru Randák, bývalý šéf rozvědky a poslal jej tam, jak se později ukázalo, šéf Věcí veřejných Bárta. Topol se rovněž sešel na molu se svým ministrem Řebíčkem a vypil s ním kafe na palubě jeho jachty. Opět natáčel Randák,“ podotkl Haas.

Svůj „posudek“ na Mirka Topolánka uzavřel Haas slovy, že si ve svém životě vážil několika politiků – Václava Klause, Mirka Topolánka, Jaroslava Kubery. Všichni tři byli a Kubera ještě je členem ODS. Vážil si však také Miloše Zemana, kterého chtěl volit v prezidentské volbě. Jenže pak přišel na scénu Topolánek a ten je podle Haase lepší než Zeman. . Napsal tato slova, ač prý tuší, že tím řadu lidí naštve. Přesto si na nich trvá.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Tomáš Haas doslova napsal:

Především bych chtěl potvrdit, že ano, jsem zaujatý.

Mirka Topolánka znám, znám jej dlouho, tykáme si a byl jsem nějakou dobu jeho poradcem. A i po jeho odchodu z politiky jsme se občas scházeli na kávu, sklenku vína a na kus řeči.

Takže nejsem úplně nezaujatý divák, který píše z povzdálí a bez přímého kontaktu cosi o někom, koho zná jen z popisu a pověsti v bulvárních mediích, mezi které už dnes bohužel patří i mainstreamová media.

A musím hned ze začátku říci i to, že mám Mirka rád, mám rád jeho připravenost, pohotovost a rozhodnost.

Že by byl dobrým prezidentem, o tom nemám pochyb.

I proto, že je otevřený novým ideám, není zkostnatělý a je při tom, i když v tom by asi se mnou nesouhlasil, konzervativcem jako já.

Mí čtenáři vědí, že jsem dlouho kritizoval ODS pro klientelismus a roli "kmotrů" ovlivňujících její politiku. ODS to škodilo, ztrácela důvěru svých voličů a má stížnost až dodnes je, že tomu nevěnovala pozornost. Mluvil jsem o tom s mnoha politiky, a jak jsem pochodil, ví každý, kdo někdy četl mou jednosměrnou "korespondenci" s ODS.

Jediný politik, který se tenkrát zamyslel nad tím, kam ODS spěje, byl ten, na koho později všichni sváděli vinu – Mirek Topolánek. Hovořil se mnou, naslouchal, přemýšlel, diskutoval se mnou o problémech ODS, hádal se se mnou a nakonec mě vyzval, abych přešel z Hradu k němu a dělal mu poradce. Což jsem udělal a nikdy jsem toho nelitoval.

Když jsem u něho začal pracovat, byl už premiérem a schylovalo se k českému předsednictví. Záležitosti státu mu zabíraly příliš mnoho času a Mirek svou práci dělal poctivě. A proto se za jeho zády mohl připravovat jeho pád.

V době svého předsednictví Rady Evropy řešil problémy, které daleko přesahovaly hranice naší republiky. Plynová krize hrozila koncem dodávek plynu do Evropy a Topol dělal, co mohl, aby krizi vyřešil. Byl jsem svědkem jeho jednání s ruskými lídry a s Tymošenkovou, viděl a slyšel jsem jeho stabilitu a pevnost ve vyjednávání a byl jsem svědkem jeho úspěchu.

Proto vím, že dokáže s chladnou hlavou řešit krize a těžké situace.

Vím také, že je příjemným společníkem a má hodně daleko k buranství, které mu bylo někdy vyčítáno. Je prostě Valach. V tom dobrém smyslu.

ODS jsem dlouholetý odchod voličů a ztrátu důvěry vyčítal již před rokem 2008. A jediný, kdo mi naslouchal a mluvil se mnou o tom, byl Topolánek. A také mne, jak jsem řekl, nakonec přetáhl z Hradu a jmenoval svým poradcem. Topol si skutečně, jako jediný člověk ve vedení ODS připouštěl, že je cosi špatně. A hledal cesty, jak z toho. Nebyl podříznut pro hloupý rozhovor s gay magazínem, který byl podle mého na něho nastražená past. Jeho tiskový odbor mu dojednal ten rozhovor a člověk z tiskového odboru ODS jel s ním. A nechal jej po začátku rozhovoru samotného s tím, že musí jít připravit tiskovku. To je velké profesionální pochybení, pokud je skutečně jen pochybení. Nikdy nesmí politikův štáb prezidenta, premiéra nebo ministra nechat v kontroverzním prostředí, jako je gay magazín bez „dozoru“, a když začne být rozhovor příliš „citlivý“, musí mu poklepat na rameno a říci: „pane premiére, musíme jít, čeká nás tiskovka.

A stalo se to vzápětí potom, co Topolánek pronesl ke shromážděným podnikatelům první projev o „kmotrech“ a klientelizmu v ODS. Ten, který mu někteří lidé v ODS dodnes nezapomněli.
Měl Topolánek nějaké problémy?

Ano měl.

Dalík – je to jeho dlouholetý kamarád a je to podle mě ješitný narcis. Pokud si vzpomenete, nebyl souzen za to, že by zastupoval v těch jednáních Topola. Přizval jej k tomu kdosi, kdo byl v té zakázce zainteresovaný. A Dalík byl souzen za podvod – vykládal komusi, že může cosi zařídit, což byl nesmysl. Také žádné peníze nedostal.

Mediální mýtus o tom, jak Dalík Topola ovládal, je podle mého tak jako tak přehnaný. Já jsem po celý rok s Topolánkem trávil mezi osmi až dvanácti hodinami denně, velmi často ještě víc, dlouho do noci. A věřte mi nebo ne, já jsem Dalíka v životě neviděl, v životě jsem s ním nepromluvil a ani v mé přítomnosti v Topolánkově kanceláři, nebo na jeho mobilu, nikdy nezazvonil telefon od Dalíka. Vím, že spolu někdy trávili weekendy v Krkonoších a že spolu několikrát jeli na dovolenou. K té nejznámější bych rád něco řekl.

Toskánksko – co se tam stalo? Kdykoliv někdo vysloví jméno Topolánek, okamžitě všichni pokývou hlavami a ztichnou. To tajemné Toskánsko.

Co se tam vlastně stalo? Topol šel po molu a potkal ředitele Čezu Romana, který tam byl také na dovolené. Prohodili spolu pár slov a rozešli se. A celé to natočil na kameru Randák, bývalý šéf rozvědky a poslal jej tam, jak se později ukázalo, šéf Věcí veřejných Bárta.
Topol se rovněž sešel na molu se svým ministrem Řebíčkem a vypil s ním kafe na palubě jeho jachty. Opět natáčel Randák.

A to je vše, kromě toho, že novináři hledali, komu patřila vila, ve které měl Topol pronajatý byt, a dostali se kamsi k nějaké akciovce ve Švýcarsku a nezjistili nic víc. A od té doby to byla „Tajemná vila v Toskánsku“. S Romanem, šéfem největší energetické společnosti se státní účastí, se Topol setkával v rámci svých pracovních povinností několikrát ročně. A Řebíčka viděl každý týden ve vládě. Proč by si s nimi měl dávat schůzku v Toskánsku opravdu nevím a celou aféru „Toskánsko“ považuji za výplod fantazie novinářů a Topolových nepřátel uvnitř a kolem ODS, „kmotrů“. A Bárty, který s nimi byl v úzkém spojení. Jen se zkuste kohokoliv z kritiků zeptat, co se vlastně v tom Toskánsku mělo stát nebo snad dokonce stalo.

Topol udělal spousty chyb a někdy měl výrazy po valašsku „neukázněné“. Ale nebyl v tom ani zdaleka horší, než někteří naši jiní premiéři či ministři nebo dokonce prezidenti.

Za dlouhodobý odliv voličů ODS a její ztrátu důvěry mohl daleko méně než ti, kdo jej v ODS obklopovali. Ovšem byl snadným a velmi „vyhovujícím“ viníkem.

Určitě je vina i na Topolovi, velmi dlouho ten odliv voličů také přehlížel. Ale z vedoucích činitelů ODS byl první a jediný, kdo si to uvědomil a kdo by s nějakou reformou po skončení evropského předsednictví, které mu zabralo neuvěřitelnou spoustu času, začal. Mluvil jsem s ním o tom mnohokrát.

Podle mě udělal chybu, že o „kmotrech“ a problému klientelismu v ODS promluvil příliš brzo, v době, kdy neměl čas se tomu naplno věnovat.

A to je můj „posudek“ na Mirka Topolánka, jednoho ze dvou lidí, se kterými jsem měl čest pracovat a ke kterým se nejčastější vrací sedmdesátiletý důchodce ve vzpomínkách na své povolání. Tím prvním, je samozřejmě Václav Klaus. A tím druhým je Mirek Topolánek. A takoví jsou i v mém žebříčku preferovaných osobností pro prezidentskou funkci. Třetím byl senátor Kubera a čtvrtým je prezident Zeman, kterého jsem chtěl volit, pokud by se nenašel lepší kandidát. A to se dnes podle mně stalo.

Vím, že jsem tím, co jsem napsal, naštval mnoho lidí. A vím že dostanu vynadáno i od Mirka Topolánka. Je mi to líto, ale napsat jsem to musel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti si vzali auditora Bruselu na kandidátku. Sledujte, co se dělo, když jsme na to přišli

9:17 Piráti si vzali auditora Bruselu na kandidátku. Sledujte, co se dělo, když jsme na to přišli

Petr Jirman, 41 let, státní občan České republiky a krom jiného také auditor Evropské komise, extern…