Publicista sleduje vzrůstající agresivitu „klimatických pátečníků“. A už je prý jasno, o co jim jde skutečně

12.10.2019 10:17

Stávkující davy klimatických pátečníků čítají už několik milionů. Úměrně s tím podle ekonoma a publicisty Jana Ference stoupá jejich agresivita. „Začíná být jasno, že skutečným cílem je změna společenského systému,“ píše ve svém komentáři v deníku MF DNES.

Publicista sleduje vzrůstající agresivitu „klimatických pátečníků“. A už je prý jasno, o co jim jde skutečně
Foto: Repro Youtube
Popisek: Klimatická aktivistka Greta Thunbergová

„Stávkující projevují celkem srozumitelně, oč jim běží: aby hypotéza o příčinách globální změny klimatu, diktovaná mezivládním panelem IPCC, byla prohlášena za jedinou pravdivou a aby celý svět podlehl jedinému úsilí – zastavit tyto změny stůj co stůj,“ píše Ferenc. Připomněl slova mluvčího českých pátečníku Petra Doubravského: „Děláme to opravdu proto, že nám jde o naši budoucnost, protože se o ni bojíme, a bojíme se proto, že starší generace se chovají tak, jak se chovají.“

Anketa

Líbí se vám projevy Grety Thunbergové?

4%
96%
hlasovalo: 28185 lidí
Zastavení klimatické změny může být prý jen záminkou. „Greta prosazuje radikální revoluční změnu. Ale to není jen Greta, to je velmi široké hnutí, které se za ní koncipuje, které připravuje environmentalistickou revoluci. Výsledkem té revoluce bude vnucení nových životních standardů západní euroatlantické společnosti, nového životního stylu. Ten svět tradiční, tak jak jsme na něj byli zvyklí, je svět ztělesňující nějaké tradiční hodnoty, tak Greta přichází, aby tento svět zničila, rozbourala, nahradila jej něčím jiným,“ uvedl Ivo Strejček, bývalý europoslanec a člen správní rady Institutu Václava Klause v pořadu Českého rozhlasu Pro a proti.

Tato slova jsou podle ekonoma adekvátní agresím ochránců klimatu. Dodává, že zastavují dopravu, blokují přístupy do veřejných i soukromých objektů, poškozují cizí majetek. Ignorují prý skutečnost, že jimi oslovovaní a poslední dobou i osočovaní politici se jimi stali proto, že přišli s programem nejen chránit životní prostředí, ale také posílit hospodářskou prosperitu, zachovat sociální smír, pěstovat kulturu, vylepšit školství a zajistit bezpečnost.

Aktivisté prý ovšem svými ultimáty chtějí „rozpoutat diskusi“. Relativizují základní pojmy a právní řád. Své páteční demonstrace nazývají stávkou. Jsou to ale stávky nesmyslné a nelegální. A tak je tedy podle Ferencových slov zapotřebí přistupovat i k jejich zamlženým vysvětlením, čeho skutečně chtějí svým stupňovaným nátlakem dosáhnout.

„Nemyslíme si, že by bylo možné kapitalismus reformovat tak, aby byl slučitelný s fyzikálními limity naší planety. Domníváme se pouze, že kapitalismus se v současnosti ničí sám,“ říká Pavel Vrba, představitel hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí). Toto hnutí má v rejstříku nástrojů mj. občanskou neposlušnost a pořádání „nenásilných blokád silnic“. Takže tak úplně sám se kapitalismus asi nezničí.

Připomíná tak slova Jaromíra Bláhy, experta na ochranu lesů a divoké přírody v Hnutí Duha: „Systém je potřeba změnit decentralizací. Nejde o pád kapitalismu nebo socialismu, musí to jít zcela mimo tyto systémy.“ Nejde tedy o „pád“, ale o „změnu mimo“, aby bylo (v lese) jasno.

Nedávno Český rozhlas vysílal reportáž z Dánska, z experimentální ekovesničky čítající asi 40 domů, kterou si obyvatelé sami postavili ze slámy a hlíny. Pro jídlo si prý chodí na vlastní pole a v obchodech nakupují jen to, co nedokázali vypěstovat sami. Platí za elektřinu, pronájem půdy a jídlo. „Posluchače jistě napadne řada orwellovských otázek, třeba jak si vydělávají peníze? V reportáži je ale zmínka o jakémsi nadačním fondu,“ dodává na závěr Ferenc s tím, že v Dánsku je údajně podobných „alternativních“ komunit na padesát. Je nutné být ostražitý a včas zachytit okamžik, kdy se přívlastek „alternativní“ z podobných reportáží vytratí a bude zaměněn za úplně jiný. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…