Puč? Odstavený Lukašenko? Opozice v Bělorusku staví vlastní mocenské struktury

19.08.2020 16:45

V Bělorusku vzniká paralelní opoziční struktura, která má usnadnit předání moci. Laureátka Nobelovy ceny za literaturu, bývalý ministr kultury či dělník z továrny na traktory, to jsou někteří členové nově zvoleného vedení opoziční běloruské Koordinační rady pro předání moci. „Tito lidé mají právě teď neuvěřitelnou odpovědnost. V tuto chvíli reprezentují Nelukašenkovo Bělorusko,“ popsal je na Twitteru Franak Viačorka, který informoval o zvolení předsednictva této skupiny. Dosavadní prezident Alexandr Lukašenko o nich hovoří jako o otevřených nacistech. Dění v Bělorusku nabírá na obrátkách.

Puč? Odstavený Lukašenko? Opozice v Bělorusku staví vlastní mocenské struktury
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko na jednání bezpečnostní rady
reklama

Vývoj v Bělorusku nabírá na dynamice. Vznikla zde Koordinační rada pro předání moci. Založení rady bylo oznámeno 14. srpna Svjatlanou Cichanouskou ve videu z litevského exilu. Ta tvrdila, že ve volbách, jejichž výsledky byly zfalšované, dostala mezi 60 až 70 procenty hlasů, a apelovala na mezinárodní společenství, aby ji uznalo jako vítězku prezidentských voleb. V pondělí 17. srpna Cichanouská oznámila, že je připravena vést převzetí vlády a v úterý 18. srpna měla Koordinační rada první tiskovou konferenci.

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21383 lidí

Dnes bylo zvoleno vedení rady. Informoval o tom na Twitteru Franak Viačorka. Ve vedení je sedm lidí. Mezi nimi je spisovatelka Sviatlana Aleksievich, laureátka Nobelovy ceny za literaturu, bývalý ministr kultury mezi lety 2009 až 2012 Pavel Latushka, dělník Siarhei Dyleuski, lídr protestů z běloruské továrny na traktory, umělkyně Maria Kolesnikava, zástupkyně Cichanouské Volha Kovalkova a právníci Maxim Znak a Lilia Ulasava. Členy rady je též spousta osob ze sportovní, kulturní či intelektuální sféry, ať již atlet Nadzeya Astapchuk, filmový režisér Jury Chaščavacki nebo fyzik Alexander Dabravolski.

„Tito lidé mají právě teď neuvěřitelnou odpovědnost. V tuto chvíli reprezentují Nelukašenkovo Bělorusko. Měli by být součástí všech vyjednávání o budoucnosti Běloruska,“ napsal Viačorka na Twitteru.

 

 

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko uvedl, že vytvoření Koordinační rady opozice je „pokus o převzetí moci se všemi následnými následky“. Lukašenko varoval, že vláda „přijme přiměřená opatření, ale pouze v souladu s ústavou a zákonem“. Dále některé členy rady označil za „otevřené nacisty a ty, kteří byli dříve u koryta“. O tom jsme psali ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …