Půl milionu lidí musíme okamžitě pomoct s přesunem do Evropy, vyzývá německá kapitánka

15.07.2019 16:41

„Prosím, přijeďte způsobem co nejšetrnějším k životnímu prostředí,“ požádala německá kapitánka lodi Sea Watch 3 Carola Rackete reportéry německého deníku Bild, když ji žádali o rozhovor. Splnili její přání. A ona jim na oplátku sdělila, že je bytostně přesvědčena, že žadatele o azyl přivezla do Itálie v souladu s mezinárodním právem a že musíme pomoct až půl milionu lidí, kteří v africké Libyi žijí ve strašlivých podmínkách.

Půl milionu lidí musíme okamžitě pomoct s přesunem do Evropy, vyzývá německá kapitánka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rybářská loď, ilustrační foto
reklama

„Jsem přesvědčena, že jsme jednali v souladu se zákonem,“ řekla jednatřicetiletá žena, která se odvolává na námořní právo, podle kterého je loď povinna poskytnout pomoc lidem v nouzi. „Zákon také říká, že jsme museli tyto lidi přivést do nejbližšího bezpečného přístavu, a to je Lampedusa,“ dodala německá kapitánka jedním dechem s tím, že kdyby žadatele o azyl nechala vyložit v Tunisku nebo v Libyi, vlastně by porušila zákon, protože nejde o zcela bezpečné země.

Kapitánka je navíc přesvědčena, že je povinností nás Evropanů přijmout na svém území i klimatické uprchlíky. V tuto chvíli sice žadatelů o azyl není mnoho, ale Rackete nepochybuje, že přijde doba, kdy bude mnohem hůř.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Matteo Salvini tajně přijal peníze od Rusů?

4%
91%
hlasovalo: 10810 lidí
„Kolaps klimatického systému vyvolá vlnu klimatických uprchlíků, které samozřejmě musíme přijmout. V některých afrických zemích evropský průmysl ničí základní zdroje obživy. Vždy je třeba rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, ale nyní se blížíme k bodu, kdy jde o nucenou migraci danou vnějšími podmínkami, jako je klima. A tady už nemáme na výběr a nemůžeme prostě říct, že tyto lidi nechceme. To je také odpovědnost Evropy,“ vyjádřila svůj názor německá kapitánka – pro některé hrdinka, pro jiné pirátka, která nectí suverénní rozhodnutí zemí migranty nepřijímat.

„Německo a další evropské země mají historickou odpovědnost za životní podmínky v Africe už od dob koloniální éry. Dnešní mocenské vztahy byly ustaveny Evropou,“ pokračovala kapitánka. Jen v Libyi dnes přežívá na půl milionu lidí, kterým musíme podle německé kapitánky bezodkladně pomoct. „Musíme jim okamžitě pomoct s bezpečným přesunem do Evropy,“ poznamenala žena.

Nevidí žádný strop v počtu lidí, kterým máme pomoct. Inspirací nám prý může být Libanon nebo Jordánsko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …