Putin chce kapitulaci Ukrajiny. Macron mu prý řekl, že lže sám sobě

03.03.2022 18:36

Odhodlaný ruský prezident Vladimir Putin dál pokračuje v intenzivní invazi na Ukrajině. „Chce odzbrojení Ukrajiny a její kapitulaci,“ sdělil francouzský prezident Emmanuel Macron po dnešním (čtvrtečním) telefonátu se šéfem Kremlu, který si vyžádala ruská strana. To nejhorší podle Macrona teprve přijde.

Putin chce kapitulaci Ukrajiny. Macron mu prý řekl, že lže sám sobě
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

Putinovy požadavky však francouzský prezident označil za nepřijatelné a obává se, že „to nejhorší teprve přijde“. „Situace v terénu je nepopiratelně velmi nepříznivá. Zdá se zjevné, že Vladimir Putin trvá na svých pozicích, na vůli demilitarizovat Ukrajinu a na její kapitulaci, což je jednoznačně nepřijatelné,“ uvedl Macron.

„Lžete sám sobě a hledáte záminky,“ řekl podle médií Macron Putinovi. „Vaši zemi to vyjde draho, vaše země zůstane izolovaná, oslabená a velmi dlouho bude čelit sankcím,“ řekl Macron Putinovi podle francouzského úředníka citovaného agenturou Reuters. V Putinových slovech podle tohoto informovaného francouzského činitele nebylo „nic, co by nás mohlo uklidnit“.

  • Původní zdroj ZDE

V jednání s Moskvou je podle francouzského prezidenta „zapotřebí důslednost v principech a v sankcích“, ale zároveň je nutno usilovat o „mírový dialog“, což Macron pokládá za velmi obtížné.

Od propuknutí války na Ukrajině si oba státníci telefonovali už potřetí. Dnešní (čtvrteční) hovor trval hodinu a půl, uvedla agentura AFP s odkazem na Elysejský palác. Putin kritizoval Macronův středeční projev k národu a jeho klíčové výroky o dění na Ukrajině.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stanjura musí odejít!“ Bývalý vysoký politik vynesl verdikt

20:50 „Stanjura musí odejít!“ Bývalý vysoký politik vynesl verdikt

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Naprosto nekompetentní! Ministr i pro záchranu vlády samotné, prostě musí odej…