Putin je kremelský Drákula. Šéfka hnutí Femen, které se svléká pro demokracii, otevřeně promlouvá

02.07.2014 16:17

PŘÍBĚH Ukazují ňadra, aby poukázaly na problémy ve světě. Hlavně jsou vysazené na ruského prezidenta Vladimira Putina. Byly obviněny, že pořádají akce za peníze západních milionářů, kteří jim diktují témata demonstrací. Organizátorka nahých protestů ukrajinského hnutí Femen Anna Hutsol se ale proti tomu tvrdě ohrazuje a prozrazuje, jak to bylo.

Putin je kremelský Drákula. Šéfka hnutí Femen, které se svléká pro demokracii, otevřeně promlouvá
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Organizátorka akcí ukrajinského hnutí Femen, které je známé nahými protesty, Anna Hutsol

Anketa

Hrozí v příštích 10 letech vypuknutí opravdu velké války v Evropě nebo západní Asii, která drsně zasáhne i nás?

hlasovalo: 23476 lidí

„Novinářka, co to o nás prohlásila, lhala a už ji propustili. Ostatně televizní stanici, kde pracovala, platil Viktor Janukovyč, takže o čem se bavíme,“ říká organizátorka a ideoložka hnutí Femen, známého nahými protesty po celém světě, Anna Hutsol. ParlamentnímListům.cz ale v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě řekla mnohem více.

Drsné obvinění

Obvinění bylo vcelku jasné. Reportérka jednoho z ukrajinských televizních kanálů, která vstoupila na oko do hnutí Femen, zveřejnila dost kritickou reportáž. Vše natáčela skrytou kamerou a z její reportáže vyšlo najevo, že jde členkám organizace pouze o PR a peníze, které dostávají od sponzorů ze Západu. Nejdůležitější prý bylo obnažovat před objektivy svou hruď. Cestu a pobyt v Paříži, kde se obnažila před islámským kulturním střediskem, jí prý zaplatila tato organizace.

Z reportáže pak vyšlo najevo, že Femen dostávají plat, nejméně tisíc dolarů měsíčně, což je téměř třikrát víc, než činí průměrný plat na Ukrajině. Kromě toho prý stojí vydržování kanceláří v Kyjevě a v Paříži dalších několik tisíc eur měsíčně. Novinářka informovala o tom, že v blízkosti Femen jsou nejvíce vidět německý multimilionář Helmut Haier, německá byznysdáma Beat Shoberová a americký byznysmen Jed Sanden. Posledního z nich pokládá za sponzora Femen i Wikipedie.

Vysvětlení Femen

Anna Hutsol, která organizuje akce Femen z Kyjeva, ParlamentnímListům.cz sdělila: „Ukrajinská novinařina je velmi neobjektivní a prodejná. Zmíněná reportérka k nám přišla, dobře se s ní totiž známe, s tím, že udělá záběry skrytou kamerou. Pak s námi dělala oficiální rozhovor, následně odletěla do Paříže. O všem jsme věděly. Nakonec ale vše sestříhala do lživé reportáže, v níž nejsou uvedeny absolutně žádné důkazy. Vymýšlela si. Jestliže bereme tisíce dolarů, měla to dokázat, ale nic takového se nestalo.“

O Femen se ale obviňující informace roznesly po celém internetu. „Až později jsme se dozvěděly, že dostala zakázku udělat o nás očerňující reportáž. Bez důkazů. Vždyť ani neukázala, jací milionáři nám peníze podle ní dávají a jakým způsobem. Napsaly jsme inkriminované televizní stanici, že jde o samé lži. Během týdne ji pak potichu, aby se o tom nevědělo, propustili. Ostatně se také provalilo, že byla právě tato televizní stanice uplácena lidmi od Viktora Janukovyče, takže byla zdiskreditovaná. Nicméně ruské kanály to převzaly, vždyť ty lžou pořád, že tady na ulicích zabíjíme Rusy, i na internetu to všichni opsali,“ stěžuje si Hutsol.

Pařížský squat

Následně zrzavá aktivistka sama osvětluje, jak to s financováním Femen vlastně je. „Samozřejmě, že našemu hnutí pomáhají i lidé z USA. Někteří měsíčně posílají dvě, jiní tři sta euro. Tyto finance nám hodně pomáhají. Jsme už dost velká feministická organizace. Máme aktivisty fotografy, kameramany, designéry, právníky, novináře, spisovatele a umělce. To je obrovský lidský potenciál založený na dobrovolnictví. Fotky, videa, publikace, letáky a další informační materiály stojí dost peněz. Ostatně v počátečních letech nám lidé nosili čaj a pirožky, aby nám vyjádřili podporu,“ sděluje s tím, že se ale dárci v žádném případě nevměšují do politiky, idejí či přípravy akcí Femen.

„Od politických stran či náboženských organizací peníze navíc nepřijímáme. Na Ukrajině a v Evropě už jsme velmi populární, a proto jsme mnohým trnem v oku. Nepředstavujte si, že naše aktivistky v Paříži žijí v pětihvězdičkovém hotelu a pojídají kaviár, který zapíjejí šampaňským. Holky tam nemají žádný byt, žijí ve squatu, spí ve spacácích. Já osobně se živím politickými konzultacemi, vydělávám si sama na sebe. Podtrhuji, jsme všichni dobrovolníci,“ dodává.

Češky jsou stydlivé

V restauraci Oliva kousek nad náměstím Nezávislosti v Kyjevě Hutsol právě rozeslala ne moc kvalitní fotky z akce v Paříži. Tam jedna z aktivistek zabodla kůl do voskové figuríny Vladimira Putina. Ostatně záběry z New Yorku, kde nahé aktivistky Femen řvou „Fuck Putin“ a trhají na kusy ruskou vlajku, jsou obecně známé. „Putin je kremelský Drákula, kterého se je třeba zbavit. Česnekem, svěcenou vodou anebo jinak. Je nutné ho zlikvidovat jako vampýra, který lidem pije krev. Vždyť celý ruský národ posadil za mříže do jednoho velkého vězení,“ doplňuje.

V hnutí Femen je Anna Hutsol organizátorkou a ideoložkou, nahých akcí se ale už neúčastní. To naopak blonďatá Inna Ševčenko žijící v Paříži  je skoro u všech. „Z Česka nám dívky píší, posílají fotografie, akty, ale to je všechno. Polsko je velmi nábožensky zaměřené, tam by je za to lynčovali, a Češky jsou zase moc stydlivé. To nicméně, jako vzpomínka, zůstalo ve všech bývalých sovětských satelitech. Třeba ve Francii se naše feministické hnutí těší velké oblibě a aktivistek přibývá. Tam je ale celá občanská společnost i s odbory velmi aktivní,“ podotýká zrzavá Femen s tím, že v zemi galského kohouta se všichni lidé určitým způsobem zajímají o politiku.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Každá molekula, kterou tu pálíme, tak je ruská.“ Poslanec ODS v ČT propálil „tajemství“

7:55 „Každá molekula, kterou tu pálíme, tak je ruská.“ Poslanec ODS v ČT propálil „tajemství“

Energetický regulační úřad (ERÚ) ve čtvrtek oznámil definitivní rozhodnutí ohledně cen energií. Co b…