Organizátorka nahých protestů: Nebýt nás, tak o aktivistech na Ukrajině nikdo neví

11.06.2014 21:26

ROZHOVOR Z UKRAJINY Sdružení nejvyspělejších států světa, ale bez Ruska, takže G7, dělá felaci ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. To nedávno předvedly aktivistky ukrajinského hnutí Femen, které je známo nahými protesty, v Bruselu. V pařížském muzeu voskových figurín zabodla jiná Femen do hrudi voskového Putina, jako upíra Východu, kůl.

Organizátorka nahých protestů: Nebýt nás, tak o aktivistech na Ukrajině nikdo neví
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Organizátorka akcí ukrajinského hnutí Femen, které je známé nahými protesty, Anna Hutsol
reklama

Tak protestovala proti tomu, že byl pozván na oslavy sedmdesátého výročí vylodění spojenců v Normandii za druhé světové války. V restauraci Oliva uprostřed Kyjeva zrovna Anna Hutsol, organizátorka těchto akcí, probírá s aktivistkami po Skype další možné projevy nesouhlasu s Putinovou politikou. Mezi tím si udělá čas i na redaktora ParlamentníchListů.cz.

Máte na Ukrajinu dost divné příjmení. Odkud pocházíte?

Moje rodina je svázaná se západní Ukrajinou, pochází z Chmelnické oblasti. Nicméně už vám neřeknu, odkud tam předci přišli, ale jméno Hutsol je v této oblasti velmi rozšířené. Nyní žije část mých příbuzných na západní, část na východní Ukrajině a v rodině se rozhořel konflikt. Tady se všichni stavíme za Euromajdan a oni se spíše přiklánějí ke starému režimu.

Jak přistupuje hnutí Femen ke konfliktu na východě Ukrajiny?

To je velmi jednoduché. Mrzí mě, že za dvacet let nezávislosti nebyl zformován samostatný národ, samostatný stát. A v roce 2004 bylo rozvedeno to, co se dělo v SSSR, že se dělila Ukrajina na západní a východní. A teď se k tomu přidaly vojenské manipulace ze strany Moskvy a ozbrojení bojovníci, což přispělo k částečnému rozpadu křehké Ukrajiny, ale i k rozpadu rodin. Ukrajinské bezpečnostní síly, jako policie či armáda, se před Euromajdanem vždy k zemi chovaly dost neomaleně. Vydíraly, braly úplatky, drancovaly. Vždy jsme o těchto problémech mluvily. Na ně jsou nicméně navázány jiné, jako prostituce, sexuální turismus a další. Všechny jsou svázány s faktem, že nikoho nezajímá, jak zde žijí obyčejní lidé, jak by se měla Ukrajina rozvíjet a tak dále. Hnutí Femen vždy chtělo, aby se Ukrajina rozvíjela proevropským směrem. Nechceme, aby ukrajinské ženy žily jako ženy v Rusku, tedy podle asijských způsobů a tradic. Nechceme, aby byla Ukrajina v ruské sféře vlivu. Naše zpravodajské služby byly dříve vždy pod kontrolou FSB. Instinktivně jsme v hnutí vnímaly, že je pro nás Vladimir Putin velkou hrozbou a proto proti němu bojujeme už od roku 2008, kdy hnutí vzniklo. Diktatura je pro ukrajinské ženy zhoubou a proto proti ní budeme bojovat. Často je totiž vidět diskriminaci žen v politice, což je přípustné jen v diktatuře. Zdejší politiku prostě ovládají samá macha, což je třeba změnit.

Ruský prezident Vladimir Putin založil Euroasijský svaz. Nebude chtít ruské impérium vrátit do hranic bývalého SSSR?

Rusko vede jak ekonomické, tak i ideologické války, aby uchvátilo více teritoria. To je zřejmé. Protože lidé tam opravdu mají imperiální choutky. V Rusku je třeba spravit cesty, postavit nemocnice, zabezpečit vyšší úroveň života, ale ta země se raději roztahuje. V obrazném slova smyslu, lidé tam s pocitem vítězů klidně budou hladovět. To je ruský nacionalismus. Budou ve starých válenkách, bez zubů, ale přesto šťastní, že Krym je jejich. V peněženkách mají vítr, ale jsou šťastní, že nepřišli o Čečensko, o Groznyj. No a Putin dobře ví, že ekonomicky a sociálně zemi posunout nedokáže, takže se zabývá ideologickou propagandou a zabíráním cizích teritorií. Drží pozici impéria. Je to takový macho, co si myslí, že je velkým člověkem, ochráncem Ruska a jeho vládcem. Když se mu zachce východu Ukrajiny, vezme si ho, když ne, odvolá svoje separatisty a Čečence.

Co když se ale východní Ukrajina stane loutkovým státem jako Podněsteří, Abcházie či Jižní Osetie?

To je Putinova politika. Zabírat území jiných států a ukazovat sílu, aby jim mohl diktovat své názory. Opravdu může zabrat i nemocnou východní Ukrajinu. Bohužel s tím mezinárodní společenství nic nedělá a Putin s tím umí velmi dobře zacházet.

Proti čemu organizace Femen tedy vlastně protestuje? Máte tak rozsáhlou šíři témat, že se v tom přestávám orientovat…

Vznikli jsme, jak už jsem řekla, v roce 2008. Téma je u nás v podstatě jedno, bojujeme za práva žen. Nicméně jde o tak velké téma, že všechna ostatní s ním souvisí. Rozrůstáme se a s našimi myšlenkami expandujeme i do jiných zemí. Do Německa, Francie, USA a tak dále. Jde ale o mírové hnutí, silou nic neprosazujeme. Ochrany práv žen se tady na Ukrajině ujaly nejdříve studentky a teď jsme se rozrostly. Zabýváme se prostitucí, násilím na ženách, rozdíly v platech a tak dále. Samá feministická témata.

Takže jste ve Femen všechny nenávistné feministky?

Pozor, feministky ano, ale nenávistné ne. Protože, když budou ženy ve vládě a v parlamentu, kde se přijímají důležitá rozhodnutí, bude vše promyšlenější. Jsme ohraničeny ženskými právy, a jak snad víte, diskriminace žen existuje v celém světě. My ženy se chceme podílet na vládě v této zemi. Proto bojujeme proti diktatuře, nenávistnému náboženství a obchodu se sexem.

Fotogalerie: - Den v Kyjevě

Stopy po kulkách ve sloupu veřejného osvětlení na ...
Matka vlasti, památník obrany rodné země
Úplně opravdový banderovec
„Majdanovec“ nejspíš čekající chemický útok
V kyjevském metru je pořád hlava na hlavě
Tady Vladimira Putina asi nevpustí

Jaké máte kontakty s ruskou skupinou Pussy Riot?

Vzájemně si pomáháme, ale je pravdou, že si konkurujeme. Jsou také velké feministky, ale ne takové jako my. Zpočátku, když je uvěznili, jsme je podporovaly. Dělaly jsme akce hlavně v Ukrajině. Chtěly jsme je podržet. Proces s nimi vejde do historie jako obrovský a nesmyslný náboženský proces. V principu je to tak, ale nerozumím tomu, že jsou feministky a věřící a přesto dělají podobné akce. V naší zemi je pravoslaví spojeno s komunismem. Je to divné, ale je to tak. V akcích jsme kolegyněmi. Takových svobodomyslných lidí je stále potřeba.

Hnutí Femen mnoho lidí kritizuje, že jste jenom obyčejné exhibicionistky. Co vy na to?

Tahle kritika mě moc nezajímá, protože jedním z důležitých úkolů našeho hnutí je i popularita. Když hnutí začínalo, tak jsme si uvědomily, že obrovský problém organizací, které bojují za práva žen, dětí či ochranu přírody, je ten, že je nikdo nezná. Feminismus je navíc dost nepopulární, takže jsme se zamýšlely nad tím, jak ho udělat populárnějším a módním. Udělaly jsme to přes média. Ta chtějí provokace a skandály. Jestliže chceme, aby naše ideje byly vyslyšeny, dáváme médiím to, co chtějí. A náš slogan „Moje tělo, moje práva“ už je kvůli tomu dostatečně znám. Když někdo nechce naslouchat, přečte si to. A ten, kdo nechce číst, to uvidí na vlastní oči. Jde o svobodu, ženy a jejich práva. Jde o způsob, jak zaujmout pozornost. Ženská sexualita pracuje od momentu ponížení ženy proti ní. Ženy se za ni stydí, bojí se ji přiznat a připadají si jako prostitutky. Navíc se ve společnosti dívky považují za bytosti, co by neměly protestovat, myslet vlastní hlavou. Podle většinového názoru by měly pracovat v modelingu, pornoprůmyslu, parfumérii či se starat o muže, ale nechodit na demonstrace. S tím se nelze smířit. Jsme proti tomu, a proto se zabýváme sexismem. Proto sexualitu využíváme k obraně našich práv. Když nás budou kritizovat jako exhibicionistky, bude nás to posilovat.

A ono to funguje. Vždyť před Euromajdanem byly v mezinárodních médiích vidět jen akce Femen…

Ostatně na Ukrajině před tím ani žádné protesty nebyly. Ukrajinci do Euromajdanu neprotestovali. Existovalo několik organizací, co bojovalo s režimem, ale nikdo je moc nezná. Euromajdan začal nedávno a já si uvědomila, že se u nás podobné protesty konají jednou za deset let. Po poslední revoluci už je skoro deset let. Doufám ale, že Euromajdan nepřinese takové rozčarování jako Oranžová revoluce. Mladí lidé si uvědomují, že budoucnost závisí na nich. Občanskou odpovědnost je třeba ukazovat každý den a nečekat na ostatní.

Má nový prezident Petro Porošenko vaši důvěru?

Je to člověk, s kterým bude hovořit západ i východ. Kdyby se stala prezidentkou Julija Tymošenko, východ by se s námi vůbec nebavil. Porošenko by se nicméně měl, ač sám oligarcha, postavit ukrajinským milionářům a banditům na východě. Nemohou se chovat k lidem jako k otrokům. Chtěla bych, aby se lidová shromáždění konala každý den. Nechci anarchii, ale sami lidé vědí nejlépe, co chtějí. Každý den mě štve jiná nespravedlnost. V Africe, Afghánistánu, na Ukrajině. Máma mi nerozumí a říká, že se nemohu zabývat problémy lidí z celého světa. Jsou to pro ni přízraky, které žijí velmi daleko. Nechápe, že nestačí být jen zadobře se sousedy, ale je třeba bojovat za práva lidí z celého světa.

Cestu reportéra ParlamentníchListů.cz sponzorovala mimo jiných i společnost České zlaté rezervy, s. r. o.

Fotogalerie: - Suvenýry z Kyjeva

Náměstí Nezávislosti jako na dlani
Kyjevané mají strážce euromajdanu v úctě
Pozůstatky z bojů
Nábory do domobrany, která chrání východ země, pok...
Všude jsou památníky obětem demonstrací
Strážci euromajdanu nemají novináře moc v oblibě

Fotogalerie: - Obrázky z Ukrajiny

„Nepodporujte okupanty, nekupujte ruské zboží.“ Pl...
Nádraží ve Lvově
Hledaný Viktor Janukovič na nádraží v Tarnopolu
Plíseň na stěně bistra v Tarnopolu
Upomínka na „nebeskou setninu“ v Tarnopolu
Centrální náměstí v Žitomíru

Fotogalerie: - Ukrajinský Zborov 2014

 Autobusová stanice ve Zborově, kde se odehrálo hn...
Kolem Zborova je mnoho rybníků
Ředitel muzea Zborovská bitva Bogdan Makogin
V muzeu je upomínka na vystoupení československých...
Nesmí chybět ani vzpomínka na ukrajinského naciona...
Zborov se dlouhou před oběma světovými válkami pro...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaps v supermarketu. Mohl za to nejspíš respirátor! Hudební producent přiživuje varování Ilony Csákové

18:26 Kolaps v supermarketu. Mohl za to nejspíš respirátor! Hudební producent přiživuje varování Ilony Csákové

ROZHOVOR „Tato vláda má pouze jednu schopnost. Umí dobře organizovat chaos. Očkovací diletantské chy…