Tak protestovala proti tomu, že byl pozván na oslavy sedmdesátého výročí vylodění spojenců v Normandii za druhé světové války. V restauraci Oliva uprostřed Kyjeva zrovna Anna Hutsol, organizátorka těchto akcí, probírá s aktivistkami po Skype další možné projevy nesouhlasu s Putinovou politikou. Mezi tím si udělá čas i na redaktora ParlamentníchListů.cz.
Máte na Ukrajinu dost divné příjmení. Odkud pocházíte?
Moje rodina je svázaná se západní Ukrajinou, pochází z Chmelnické oblasti. Nicméně už vám neřeknu, odkud tam předci přišli, ale jméno Hutsol je v této oblasti velmi rozšířené. Nyní žije část mých příbuzných na západní, část na východní Ukrajině a v rodině se rozhořel konflikt. Tady se všichni stavíme za Euromajdan a oni se spíše přiklánějí ke starému režimu.
Jak přistupuje hnutí Femen ke konfliktu na východě Ukrajiny?
To je velmi jednoduché. Mrzí mě, že za dvacet let nezávislosti nebyl zformován samostatný národ, samostatný stát. A v roce 2004 bylo rozvedeno to, co se dělo v SSSR, že se dělila Ukrajina na západní a východní. A teď se k tomu přidaly vojenské manipulace ze strany Moskvy a ozbrojení bojovníci, což přispělo k částečnému rozpadu křehké Ukrajiny, ale i k rozpadu rodin. Ukrajinské bezpečnostní síly, jako policie či armáda, se před Euromajdanem vždy k zemi chovaly dost neomaleně. Vydíraly, braly úplatky, drancovaly. Vždy jsme o těchto problémech mluvily. Na ně jsou nicméně navázány jiné, jako prostituce, sexuální turismus a další. Všechny jsou svázány s faktem, že nikoho nezajímá, jak zde žijí obyčejní lidé, jak by se měla Ukrajina rozvíjet a tak dále. Hnutí Femen vždy chtělo, aby se Ukrajina rozvíjela proevropským směrem. Nechceme, aby ukrajinské ženy žily jako ženy v Rusku, tedy podle asijských způsobů a tradic. Nechceme, aby byla Ukrajina v ruské sféře vlivu. Naše zpravodajské služby byly dříve vždy pod kontrolou FSB. Instinktivně jsme v hnutí vnímaly, že je pro nás Vladimir Putin velkou hrozbou a proto proti němu bojujeme už od roku 2008, kdy hnutí vzniklo. Diktatura je pro ukrajinské ženy zhoubou a proto proti ní budeme bojovat. Často je totiž vidět diskriminaci žen v politice, což je přípustné jen v diktatuře. Zdejší politiku prostě ovládají samá macha, což je třeba změnit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský