Putin po telekonferenci s Merkelovou, Hollandem a Porošenkem: Sejdeme se v Minsku, pokud...

08.02.2015 15:18

Německá kancléřka Angela Merkelová a prezidenti Francie François Hollande, Ukrajiny Petro Porošenko a Ruska Vladimir Putin se chtějí ve středu sejít v Minsku a dál jednat o vyřešení ukrajinské krize. Podle tiskových agentur to v Berlíně oznámil mluvčí německé vlády Steffen Seibert po dnešní telefonické konferenci čtyř státníků. Putin v Moskvě sdělil, že summit bude, pokud se do té doby podaří sladit stanoviska.

Putin po telekonferenci s Merkelovou, Hollandem a Porošenkem: Sejdeme se v Minsku, pokud...
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko
reklama

Merkelová a Hollande oživili diplomatické úsilí o ukončení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny novým mírovým plánem. Ve čtvrtek a v pátek s ním v Kyjevě a v Moskvě seznámili Porošenka a Putina. Během dnešní telefonické konference čtveřice "dál pracovala na opatřeních v souvislosti s úsilím dospět ke komplexnímu urovnání konfliktu na východě Ukrajiny", citují média ze Seibertova prohlášení.

"Tato práce bude pokračovat zítra (v pondělí) v Berlíně s cílem uspořádat ve středu v Minsku summit v 'normandském formátu'," upřesnil německý mluvčí. Dodal, že týž den se v běloruské metropoli také sejdou signatáři minské dohody z loňského září, včetně zástupců Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Ukrajiny, Ruska a proruských separatistů.

Normandský formát

Putin podle agentury TASS v Moskvě po telefonické konferenci oznámil, že minský summit se 11. února uskuteční, pokud se do té doby podaří sladit postoje.

"Domluvili jsme se, že se budeme snažit zorganizovat setkání v tomto (normandském) formátu mezi šéfy států a vlád v Minsku a budeme se orientovat na středu, jestliže se do té doby podaří dohodnout řadu stanovisek, které jsme v poslední době intenzivně posuzovali," uvedl podle ruské agentury Putin.

Označení normandský formát pochází z loňského června, kdy se Porošenko poprvé po svém květnovém zvolení prezidentem setkal s Putinem při oslavách výročí vylodění Spojenců v Normandii za druhé světové války. Schůzku tehdy pomohli zprostředkovat a zúčastnili se jí francouzský prezident a německá kancléřka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

16:22 Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

„V médiích, od Romů ani levicových aktivistů, jsem nepostřehl starost o policisty.“ Diskutovaný post…