Rada bezpečnosti OSN odmítla většinou jediného hlasu palestinský návrh rezoluce o Izraelem okupovaných územích

31.12.2014 8:09

Palestinsko-arabský návrh požadující stažení Izraele z okupovaných území neprošel v Radě bezpečnosti OSN o jediný hlas. I kdyby se tak stalo, návrh byly připraveny vetovat Spojené státy, hlavní spojenec Izraele. Rezoluce předložená Jordánskem získala o jeden hlas méně, než byl potřebný počet devíti hlasů patnáctičlenné rady, uvedla agentura Reuters.

Rada bezpečnosti OSN odmítla většinou jediného hlasu palestinský návrh rezoluce o Izraelem okupovaných územích
Foto: OSN
Popisek: OSN

Proti návrhu, který počítal s uzavřením mírové dohody mezi oběma znepřátelenými stranami do 12 měsíců a stažením Izraele z Pásma Gazy, Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma do konce roku 2017, se postavila vedle USA i Austrálie. Pět členských zemí rady se zdrželo hlasování a osm navrhovanou rezoluci podpořilo.

USA byly návrh připraveny vetovat, neboť se snaží zprostředkovat dosažení mírové dohody založené na vzájemné shodě, na niž podle Washingtonu rezoluce nebrala ohled. Palestinci v ní totiž mimo jiné hovořili o tom, že jejich budoucí stát bude vymezen hranicemi z doby před válečným konfliktem v roce 1967. Izrael sice uznává existenci dvou států jako základ budoucího řešení, zmíněné hranice však akceptovat odmítá.

Palestinské vedení již minulý týden pohrozilo, že v případě neschválení rezoluce přestane vyjednávat s izraelskou vládou.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

22:08 Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

REPORTÁŽ Před srbským velvyslanectvím se připomínalo již devatenácté výročí událostí, které značně r…