Rada bezpečnosti OSN odmítla většinou jediného hlasu palestinský návrh rezoluce o Izraelem okupovaných územích

31.12.2014 8:09

Palestinsko-arabský návrh požadující stažení Izraele z okupovaných území neprošel v Radě bezpečnosti OSN o jediný hlas. I kdyby se tak stalo, návrh byly připraveny vetovat Spojené státy, hlavní spojenec Izraele. Rezoluce předložená Jordánskem získala o jeden hlas méně, než byl potřebný počet devíti hlasů patnáctičlenné rady, uvedla agentura Reuters.

Rada bezpečnosti OSN odmítla většinou jediného hlasu palestinský návrh rezoluce o Izraelem okupovaných územích
Foto: OSN
Popisek: OSN

Proti návrhu, který počítal s uzavřením mírové dohody mezi oběma znepřátelenými stranami do 12 měsíců a stažením Izraele z Pásma Gazy, Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma do konce roku 2017, se postavila vedle USA i Austrálie. Pět členských zemí rady se zdrželo hlasování a osm navrhovanou rezoluci podpořilo.

USA byly návrh připraveny vetovat, neboť se snaží zprostředkovat dosažení mírové dohody založené na vzájemné shodě, na niž podle Washingtonu rezoluce nebrala ohled. Palestinci v ní totiž mimo jiné hovořili o tom, že jejich budoucí stát bude vymezen hranicemi z doby před válečným konfliktem v roce 1967. Izrael sice uznává existenci dvou států jako základ budoucího řešení, zmíněné hranice však akceptovat odmítá.

Palestinské vedení již minulý týden pohrozilo, že v případě neschválení rezoluce přestane vyjednávat s izraelskou vládou.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…