Raději se nedívejte: Fanatici z Islámského státu opět řádili. Tentokrát si k tomu vzali kladiva

27.02.2015 11:41

Na internetu se objevilo video, ve kterém bojovníci Islámského státu ničí starobylé sochy nacházející se v muzeu v iráckém městě Mosul. Jak ovšem zjistila britská televize Channel 4, většina soch jsou možná jen napodobeny originálů.

Raději se nedívejte: Fanatici z Islámského státu opět řádili. Tentokrát si k tomu vzali kladiva
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Islámský stát dbá na pečlivé zaznamenávání poprav křesťanů
reklama

Na videu se objevují islámští radikálové, kteří pomocí těžkých kladiv ničí veškeré sochy zobrazující živé bytosti. Své konání vysvětlují tím, že korán nedovoluje jakékoli zobrazování živých bytostí. V případě mosulského muzea může jít o díla vytvořená až 2500 let před naším letopočtem. Tedy v době, kdy v regionu vznikla mocná Asyrská říše s hlavním městem Ninive. Svět již stačil další z projev barbarství ISIL odsoudit. Britská veřejnoprávní televize Channel 4 dala prostor archeologům, kteří tvrdí, že sochy jsou pouze replikami.

video z akce islámských radikálů můžete vidět ZDE

Archeolog March Altaweel z Archeologického institutu na londýnské univerzitě tvrdí, že většina soch nejsou skutečné originály. „Když se dívám na video, tak muži s kladivy ty sochy rozbíjejí až příliš lehce. To by v případě soch vyrobených z kamene tak snadno nešlo. Navíc jsem si povšiml, že uvnitř některých soch jsou železné zpevňující tyče. Originály samozřejmě nic takového nemají. S Altaweeleho tvrzením souhlasí i expertka na iráckou historii Eleanor Robsonová. „Podle našich zpráv byla opravdu většina originálů odvezena do bezpečí.“

Bohužel ne všechny muzejní exponáty se podařilo zachránit. Konkrétně v muzeu zůstala známá socha okřídleného býka, kterou se bojovníkům Islámského státu podařilo kladivy rozbít na kousky. Jak připomíná Channel 4, Islámský stát pokračuje v neslavné tradici Tálibánu, jehož bojovníci před lety zničili mnoho soch Buddhů a dalších světově proslulých pamětihodností na území Afghánistánu. „V koránu se uvádí, že musí být ničeny všechny portréty a ikony živých bytostí. Idea ničení obrazů však není vlastní pouze islámu či Islámskému státu. V 17. století za vlády Olivera Cromwella v Anglii se puritáni rozhodli podobným způsobem ničit svaté katolické předměty a umění,“ připomíná Channel 4.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…