Radikální islamisté, nebo rovnou teroristé. Andor Šándor popsal, koho zde v rámci kvót můžeme očekávat

15.05.2015 8:14

Bezpečnostní expert Andor Šándor v rozhovoru pro deník Blesk upozornil na bezpečnostní rizika, které České republice hrozí v případě, že bude na své území přijímat uprchlíky z tzv. třetího světa. Kupříkladu prý nelze vyloučit, že k nám přijdou lidé napojení na radikální islamistické skupiny nebo přímo vyškolení teroristé.

Radikální islamisté, nebo rovnou teroristé. Andor Šándor popsal, koho zde v rámci kvót můžeme očekávat
Foto: Česká televize
Popisek: Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, generál v záloze Andor Šándor
reklama

Šándor tvrdí, že neexistují žádné spolehlivé databáze, ke kterým bychom my nebo EU měli přístup tak, abychom si původ jakéhokoliv člověka byli schopni ověřit.

Uprchlíci prý navíc zřejmě nebudou muset splňovat žádné podmínky pro umístění na naše území. „Protože tím, že bychom dali podmínky, tak by se do azylového procesu mohla dát i možnost uprchlíky odmítnout. A to primárně Evropská komise pod vedením Jeana-Clauda Junckera nechce,“ myslí si Šándor.

Míra bezpečnostních rizik, která mohou vyplynout z případného umístění uprchlíků na naše území, záleží dle Šándora na tom, z jakého regionu azylanti přijdou. „Pokud budou třeba z Ukrajiny, tak nemusí představovat zase až taková rizika jako v případě muslimů, proti nimž je česká společnost poměrně negativně naladěná,“ uvádí bezpečnostní expert s tím, že ponejvíce by k nám měli přicházet lidé ze zemí Blízkého a Středního východu, které jsou zmítány konflikty.

Tím, že uprchlíci zřejmě nebudou muset splňovat žádné podmínky pro umístění v České republice a ponejvíce k nám zřejmě budou přicházet lidé z muslimských zemí, nedá se dle Šándora vyloučit, že se na naše území dostanou lidé napojení na radikální islamistické skupiny nebo přímo vyškolení teroristé.  

Podle Evropské komise by se Česká republika měla podílet na obrovské vlně běženců přijetím 525 uprchlíků ze zemí třetího světa. Plán však musí schválit takzvaná kvalifikovaná většina zemí EU, tedy 55 % členských států, které zastupují alespoň 65 % obyvatelstva EU. Některé státy se však již nechaly slyšet, že jsou pro ně kvóty pro přijímání uprchlíků nepřijatelné.     

  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pompeo na Hradě: Nebývalá urážka hlavy státu, povšiml si generál

20:07 Pompeo na Hradě: Nebývalá urážka hlavy státu, povšiml si generál

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo se ve středu odpoledne setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Pre…