Radši si sedněte. Zjistili jsme, jak Fajt hospodařil s penězi z vašich daní. Tak třeba „indický výlet“ za statisíce. Výsledek vám opravdu podlomí kolena

14.05.2019 16:55

Ministr kultury Antonín Staněk nedávno před poslanci z podvýboru pro kulturu mluvil o důvodech, které ho vedly k odvolání šéfa Národní galerie (NG) v Praze Jiřího Fajta. Většina mediálních výstupů zněla tak, že ministr poslance o správnosti svého rozhodnutí nepřesvědčil.

Radši si sedněte. Zjistili jsme, jak Fajt hospodařil s penězi z vašich daní. Tak třeba „indický výlet“ za statisíce. Výsledek vám opravdu podlomí kolena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odvolaný generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt

Jaká je realita? Stačí dát na stůl fakta. Konstatování, že “poslance nepřesvědčili”, totiž může navodit dojem, že takový závěr vyslovilo celé plénum Poslanecké sněmovny. Ve skutečnosti šlo o pouhý podvýbor pro kulturu, který čítá dohromady sedm členů. Podstatné též je, že z oněch sedmi poslanců je šest opozičních a pouze jedna poslankyně z hnutí ANO. Věc je tedy zřejmá.

Kromě toho několikrát padlo, že ministru kultury nic jiného než Fajtovo odvolání nezbývalo. V opačném případě by riskoval, že za podivné hospodaření, které se exšéfovi NG podařilo prokázat, by se zodpovídal sám Staněk.

Šéf ČSSD Jan Hamáček navíc prohlásil, že ministrovo zdůvodnění, proč Fajta odvolal, je dostačující a v pořádku.  



Než se podíváme na to, proč ve skutečnosti šéf Národní galerie musel skončit, stojí za zmínku výklad, který podle našich zjištění prezentuje sám Jiří Fajt.

Jak redakci ParlamentníchListů.cz řeklo několik zdrojů obeznámených s děním v pražských uměleckých kruzích, Fajt začal prakticky ihned po svém odvolání rozesílat výzvy na všechny strany s naléhavou žádostí, aby se za něho umělecké organizace i umělci postavili. Měl se označovat za oběť politických her s tím, že jeho vyhazov nijak nesouvisí s výkonem funkce generálního ředitele NG, ale pouze se “někomu nehodil”.

"Výlet" do Indie a do Kuvajtu. Výsledek? Vyhozené peníze

Teď vedle toho postavme fakta, která se dosud redakci povedlo nashromáždit. Jiří Fajt totiž podle všeho ve funkci šéfa Národní galerie skutečně s finančními prostředky daňových poplatníků nenakládal úplně nejlépe.

Anketa

Byl podle Vás Jiří Fajt odvolán z čela Národní galerie oprávněně?

95%
3%
hlasovalo: 6973 lidí
Jeden příklad za všechny. V lednu 2019 vycestoval generální ředitel Fajt do Indie s cílem dohodnout tam jakousi velkou výstavu, která by se v Praze konala. Rozpočet výstavy byl stanoven na neuvěřitelných 50 milionů korun. Jak to s chystanou výstavou “Indický poklad” dopadlo, si povíme níže.

Cesta do Indie a zpět stála daňové poplatníky bezmála 300 tisíc korun. Během indického pobytu si totiž Fajt ještě na otočku zaletěl do Kuvajtu. Může to vypadat jako hezký výlet, ale tehdejší šéf Národní galerie cestoval služebně. A výsledek cesty? Žádný. Žádná smlouva o výstavě v Praze s Indy uzavřena nebyla a dle aktuálního sdělení Národní galerie se věc nehnula ani později.

Do doby Fajtova odvolání se opět nic nezměnilo a indická výstava nebude. Žádné konkrétní kroky k tomu podniknuty nebyly. Zůstává pouze “pachuť” onoho Fajtova výletu za více než čtvrt milionu korun, což jsou roční příjmy mnoha českých rodin.

Jenže daňové poplatníky bude stát indický výlet ještě víc než původních 300 tisíc. Tehdejší ředitel Národní galerie v Indii přece jen nějakou smlouvu uzavřel. Šlo o honoráře pro Indy v souvislosti s výstavou v celkové hodnotě 1,5 milionu korun. Smlouvy byly podle našich zjištění uzavřeny tak, že Národní galerii nezbývá nic jiného, než Indům zaplatit. Bez ohledu na to, že žádná výstava za 50 milionů nebude a ani se nechystá.

Tolik jeden případ z mnoha, jak Jiří Fajt hospodařil v Národní galerii. Poté, co redakce zjistila detaily popisované indické cesty s výletem do Kuvajtu, zapátrala více po Fajtových služebních cestách.

Jen v první čtvrtině tohoto roku strávil exředitel NG služebně mimo republiku 31 dnů, tedy celý jeden měsíc, 35 procent celkového pracovního času. Za únor byl Jiří Fajt v zahraničí dokonce 60 procent pracovního času. Nemluvě o dalších minimálně desetitisícových nákladech na tyto aktivity. Přitom se stále bavíme o prvních měsících roku 2019, Fajt byl šéfem Národní galerie pět let.

Další aktivity a činnost Jiřího Fajta vztahující se k hospodaření Národní galerie, příspěvkové organizace Ministerstva kultury ČR, kterou z logiky věci financují všichni občané ze svých daní, budeme dále zkoumat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…