Rakušan: Babiš se bojí, co přijde v říjnu. Proto pověřil Koudelku

10.08.2021 8:07

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan má jasno v tom, proč Babišův kabinet pověřil Michala Koudelku zastupováním ředitele BIS do rozhodnutí nové vlády. „Andrej Babiš se bojí, co přijde v říjnu,“ pravil Rakušan.

Rakušan: Babiš se bojí, co přijde v říjnu. Proto pověřil Koudelku
Foto: Facebook Víta Rakušana
Popisek: Vít Rakušan

Vláda pověřila současného ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku zastupováním na pozici ředitele civilní kontrarozvědky od 16. srpna do doby jmenování nového šéfa. Učinila tak na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) necelý týden před skončením Koudelkova pětiletého mandátu. Podle Babiše by nového ředitele měl vybrat až nový kabinet vzešlý z říjnových voleb.

Podle části opozice podlehl Babiš nátlaku prezidenta Zemana, který Koudelku dlouhodobě kritizuje a v čele kontrarozvědky ho nechce. To ostatně ve svém vyjádření uvedl i předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

„Andrej Babiš sice udělal úkrok stranou a panu Koudelkovi neprodloužil mandát jen napůl, ale platí, že ustupuje Zemanovi. Jinak by přece ředitele BIS podržel. Potřebuje prezidenta, protože ztratil a ztrácí důvěru lidí. Potřebuje podržet, bojí se toho, co přijde v říjnu,“ řekl Rakušan.

Původní text ZDE

„My chceme, a hlavně nabízíme změnu. A ta změna mimo jiné znamená, že už přestanou být ohrožené klíčové instituce jen proto, že si srabácký oligarcha potřebuje udržet moc,“ dodal Rakušan.

Zeman v květnu nevyhověl už pošesté návrhu vlády na povýšení Koudelky do generálské hodnosti. Loni koncem roku předal Babišovi ohledně Koudelky kritický materiál. Podle zákona o zpravodajských službách jmenuje ředitele BIS vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru.

Babiš dnes řekl, že se Zemanem o svém postupu nehovořil. Zeman počátkem léta oznámil, že plánuje v říjnu volit Babišovo hnutí. Také další opoziční politici dávají premiérovo oddalování rozhodnutí o vedení BIS do souvislosti s tím, že ANO má podobnou voličskou základnu jako prezident, proto by v případě Zemanovy nelibosti s Babišovými kroky mohlo přijít o voliče.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

4:44 Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

„Najednou jsme viděli v Lidových novinách fotku, jak se usmívá na Eduarda Stehlíka a Petra Pavla s t…