Rakušan: Vysoké platy si zasloužíme. Ale...

27.03.2023 10:43 | Ze sítí

Politici si vysoké platy zaslouží, řekl v rozhovoru pro MF Dnes ministr vnitra Vít Rakušan. I přesto se však STAN, jehož je předsedou, chystá navrhnout snížení růstu platů politiků. Podle Rakušana jde totiž o důležité gesto.

Rakušan: Vysoké platy si zasloužíme. Ale...
Foto: CNN Prima NEWS
Popisek: Vít Rakušan v Partii

„Minulý týden jsme měli zasedání celostátního výboru STAN, kde se tato věc řešila, a celostátní výbor zaúkoloval předsednictvo, aby připravilo návrh na snížení růstu platů politiků. Všichni tušíme, že reálný dopad do rozpočtu nebude takový, aby to mělo nějaký makroekonomický význam, ale symbolicky pro celou společnost je to důležité gesto,“ poznamenal Rakušan.

Zároveň avizoval, že možná řekne něco, co bude nepopulární. „Já si myslím, že politici za svoji práci mají být zaplaceni. Politici, nejen v České republice, mají mít vysoké odměny,“ sdělil Rakušan.

V rozhovoru pro MF Dnes odmítl nastínit alespoň dílčí parametry u důchodové reformy, na kterých je shoda. „Nechci se do toho pouštět. Nejen kvůli tomu, že nejsem gesčně příslušný, ale chtěl bych dodržet to, na čem jsme se dohodli. Že nejdříve chceme vše prodiskutovat, abychom nevyvolávali paniku. Návrh bychom chtěli představit až v jeho finální podobě. Dokonce si myslím, že dříve než veřejnost by se s ním měla seznámit opozice. Ale když se ptáte, můžu vám alespoň říci, co tam není. Není tam, že věk odchodu do důchodu by se měl dostat až na 68 let. To koalice nikdy neschválila,“ sdělil. 

Své pak Rakušan sdělil i k chystané protivládní demonstraci, která se má uskutečnit 16. dubna. Připravuje se na ni? „Ministr vnitra v normální demokratické zemi neřídí policii a je to tak správně. Proto nebudu zadávat policii, co má dělat. Obecně ale platí, že provoz vládních a státních institucí nesmí být ohrožen. Lidé mají právo na vyjádření názoru, ale to jejich právo skončí, pokud se budou pokoušet narušit chod uvedených institucí. Tady policie určitě zasáhne,“ uvedl Rakušan.

Závěrem se vyjádřil i k rušení bezpečnostních kontrol na Hradě. „Vyzvali jsme bezpečnostní služby a policii, chceme znát jejich aktualizovaný názor. Ten budeme mít k dispozici v průběhu dubna nebo května. Pak se sejdeme s panem prezidentem a budeme řešit jejich intenzivnost, ale Pražský hrad nemůže být bez kontrol. Uvidíme ale, jestli tam musejí být zátarasy, zabarikádované vstupy, které vedou k frontám, které jsou rizikovými faktory,“ zmínil Rakušan.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Víte co si zasloužíte?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKarel22 , 27.03.2023 11:35:51
Malý dvůr a velký bič.Takhle ještě nikdo před vámi nedevastoval tento stát.Vy máte jen výmluvy a shazování vaší neschopnosti na druhé. Tak špatná a bezohledná vláda tu ještě nebyla.To v této zemi mají šetřit a uskrovňovat se jen ty nejchudší.Když už žerete ,neměli by jste tak mlaskat.Odejděte dokud je čas!!!!

| 11 | 0

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …