Rakušan chce řídit vnitro, premiéra nechá Bartošovi. Nejsme antibabiš, ujišťuje

14.01.2021 20:13

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan je nadmíru spokojený s výsledkem hlasování pirátského pléna, které s většinou 79 procent potvrdilo koaliční smlouvu nové koalice. „Potěšilo mě, že výsledek byl celkem jednoznačný. Podpora v hnutí STAN i u Pirátů je skutečně reprezentativní. To dává velmi dobrý základ k tomu, abychom byli připraveni na další měsíce, které budou náročné,“ je spokojený Rakušan.

Rakušan chce řídit vnitro, premiéra nechá Bartošovi. Nejsme antibabiš, ujišťuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš a Vít Rakušan
reklama

Hlavní spojovací bod vidí Rakušan v touze proměnit Česko a také že oba subjekty vznikly zdola a vyvíjely se postupně. „U Pirátské strany je ten základ podobný. Z dlouhodobě podceňované síly se vypracovali do pozice, kdy spolu s námi mohou aspirovat na vítězství v parlamentních volbách,“ řekl s nadějí Rakušan v rozhovoru pro Český rozhlas.

„Nechceme revoluci, protože nechceme měnit systém. Ale chceme evoluční skok, který v biologii přichází po období stagnace. Máme pocit, že v posledních letech se nevyužíval potenciál České republiky, a koronavirová krize to odhalila na dřeň kostí,“ má jasno Rakušan.

Ten nejenom podle koaliční smlouvy počítá s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem jako příštím premiérem. „Chtěl bych sedět ve vládě, kde bude premiérem Ivan Bartoš. To, jakým způsobem vyjednává, jak dokáže pracovat s informacemi, jaký je slušný a čestný vyjednavač, jehož slovo platí, mě přesvědčilo, že ten člověk je inteligencí, kompetencemi i pracovním nasazením vybaven k tomu, zastávat nejvyšší exekutivní funkci,“ velebil Bartoše Rakušan, který sám stojí o post ministra vnitra a vicepremiéra.

V koaliční smlouvě mají oba subjekty zahrnuto, že buďto půjdou společně do vlády, nebo do opozice. „Naše spojení má pevný programový základ, prošlo podrobnou diskusí v obou uskupeních. Veřejnosti budeme vysvětlovat – a zaměříme na to kampaň –, že nejsme proti někomu, ale pro něco,“ říká Rakušan, že cílem koalice není „Antibabiš“ politika.

Politika nové koalice podle Rakušana bude středová, ačkoliv Piráti jsou orientováni levicově a Starostové zase pravicově. „Když se v ekonomické oblasti útočí na Piráty, že mají levicové myšlenky, tak prozradím, že náš ekonomický program bude supervizovat ekonom Filip Matějka z CERGE-EI. Těžko ho někdo může označovat jako někoho, kdo by zpochybňoval soukromé vlastnictví a podobně,“ bránil novou koalici Rakušan.

Vládnout by v případě vítězství chtěl Rakušan s trojkoalicí ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Můžeme mezi sebou mít rozdíly, ale spolupráci jsme si vyzkoušeli v covidové krizi. Pokud obě uskupení říkají, že chtějí přinést kvalitativní změnu politiky – obsahu i formy –, pak by měla být přirozenými koaličními partnery,“ dodal Rakušan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

5:00 Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

Když předsedkyně TOP 09 a poslankyně Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová vkládala sv…