Rasismus na EURO? Německem pochodují davy a zpívají zakázanou píseň

22.06.2024 17:59 | Zprávy

Devadesátkový hit L'Amour Toujours od slavného dýdžeje Gigiho d'Agostina je zpět na scéně. Jen s jiným textem. Z milostného vyznání je tu text „Ausländer raus", v překladu cizinci ven. Úplně poprvé v této úpravě zazněl koncem května na jednom z večírků, kde ho zpívali mladí Němci. Nyní se melodie ozývá i na fotbalovém Euru.

Rasismus na EURO? Německem pochodují davy a zpívají zakázanou píseň
Foto: Repro YouTube
Popisek: Fanoušci pochodují před utkáním EURO 2024 mezi Maďarskem a Švýcarskem

„Polští a rakouští fanoušci zpívají ,cizinci pryč'," koluje sociálními sítěmi jedno z videí. Na videu je však k vidění jen popěvek, bez textu.

Obdobné je to i na videu s maďarskými fanoušky.

Diskotékový hit z roku 1999, který pojednával o lásce k druhému, se do povědomí dostal znovu koncem května, kdy se na sociálních sítích objevilo video z nočního klubu Pony na německém ostrově Sylt. Mladí lidé zde zpívají píseň s poněkud jiným textem. Jejich sloganem je „Ausländer Raus”, tedy cizinci ven. O kauze informoval například server iDnes.cz.

Němečtí politici tehdy chování účastníků party na Syltu odsoudili, policie dokonce začala vyšetřovat možné podněcování k rasismu a šíření protiústavních symbolů. Popěvek si však začal žít vlastním životem, kdy nový refrén se začal šířit a na sociálních sítích slouží i jako hashtag pro vyhledávání podobných videí a příspěvků. Pořadatelé slavného Oktoberfestu dokonce píseň L'Amour Toujours po incidentech, kdy píseň vyprovokovala davy k pokřikům krajně pravicového charakteru, zakázali.

Sám DJ Gigi D'Agostino se od nové verze svého hitu distancoval. Německým médiím řekl, že neměl ani tušení, že vzniká něco s takovým textem. „Ta píseň je o úžasném, velkém a intenzivním citu, který spojuje lidi. Tím je láska,“ řekl.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pud sebezáchovy je podle německých politiků rasismus? , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemichel , 22.06.2024 18:40:12
Možná, že už se Němci po teroristických útocích a masakrech, spáchaných cizinci, začali konečně probouzet. Kéž by to tak bylo.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

23:24 Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

Konec snahy prezidenta USA Joea Bidena o své znovuzvolení přivítalo mnoho vlivných tváří Demokratick…