Reakce na osvobození vláčeného hejtmana Půty: Státní zastupitelství by se mělo začít omlouvat

26.05.2020 18:33

Krajský soud v Liberci dnes zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj). Za to, že měl dle obžaloby přijmout úplatek a zneužít pravomoc veřejného činitele, mu hrozilo až pět let vězení. „Nynější, mnohdy i dlouhodobé, přetahování se státem o peníze je nedůstojné a pro očištěné rovněž svým způsobem výsměšné,“ píše k osvobozujícímu verdiktu komentátor Jan Januš. Stát by se dle něho měl stíhaným lidem dostatečně omluvit a „náležitě je odškodnit za léta poznamenaného či úplně zkaženého života“.

Reakce na osvobození vláčeného hejtmana Půty: Státní zastupitelství by se mělo začít omlouvat
Foto: archiv hejtmana
Popisek: Hejtman Libereckého kraje a předseda STAN Martin Půta
reklama

Komentátor pro server Info.cz píše, že důsledkem trestního stíhání bývá, kromě výdajů a nepříjemností, především pošramocená pověst. Horší to je právě v případě politicky exponovaných osob. „Píšou o vás noviny, vaše tvář se objevuje v televizním zpravodajství a přesto, že platí presumpce neviny, stíhání vás politicky diskvalifikuje. Donedávna – než především Andrej Babiš přepsal pravidla možného – se obecně očekávalo, že na obvinění zareagujete a vykonáváte-li veřejné funkce, odstoupíte z nich do doby, než se očistíte, a ideálně se z veřejného života úplně stáhnete,“ poznamenal.

V případě libereckého hejtmana však přišlo jakési očištění jeho jména i před dnešním soudním verdiktem. Po obvinění, které přišlo již v roce 2014, totiž Půta sice odešel z vedení Starostů a nezávislých, následně ale kandidoval v několikerých volbách, v nichž jej voliči vždy podpořili.

„V tomto je ten příběh vlastně výjimečný. Pro Půtu nebylo trestní stíhání z hlediska veřejného mínění devastující, a našli bychom jen několik dalších politiků, o kterých bychom mohli říci něco podobného, například bývalého pražského primátora a nyní poslance Bohuslava Svobodu (ODS). Kauza Opencard je mimochodem podobným případem, kdy se státním zástupcům opět nepovedlo prokázat jejich tvrzení,“ jmenuje další ze známých případů.

Připomenul i slova českého ředitele Transparency International Davida Ondráčky, jenž loni v rozhovoru pro INFO.CZ pronesl: „Skóre pro šéfy státních zastupitelství moc příznivé není.“

Pokud případy tohoto typu končí rozpačitě či rovnou fiaskem obžaloby, měli bychom se, dle Januše, zamyslet nad novým a účinnějším mechanismem, jak se „zbytečně“ stíhaným lidem dostatečně omluvit a „náležitě je odškodnit za léta poznamenaného či úplně zkaženého života“.

„Nynější, mnohdy i dlouhodobé, přetahování se státem o peníze je nedůstojné a pro očištěné rovněž svým způsobem výsměšné. Proč nevymyslíme něco nového?“ táže se. Sám navrhuje například povinnost státu a státních zastupitelství, aby musely sdělit verdikt neviny daného člověka.

Martin Půta a Starostové sice dle žurnalisty „jistě dnešní verdikt využijí v nadcházející kampani před podzimními volbami“. „Co ale ti ostatní, kteří nikam nekandidují?“ dodává.

Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830.000 Kč, s tím, že 530.000 Kč mu bylo vyplaceno.

Státní zástupce se domníval, že úplatek hejtman dostal za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav. Půta to od počátku odmítal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…