Řekněte lidem pravdu. Vakcíny a omikron: Český vědec vládě

21.12.2021 9:12 | Komentář

Varianta omikron výrazně překonává navrženou vakcínu proti covidu-19, upozorňuje farmakolog a právník Jan Žamboch. „Vláda tak může brzy být v situaci, kdy bude rozhodovat o aplikaci vakcín navržených na 2 roky starou variantu viru, přičemž populací se bude šířit varianta, která je z hlediska vakcín podstatně odlišná. Slušná vláda v takové situaci své občany na tuto skutečnost přinejmenším upozorní. Podle zvyklostí oboru by vakcinační akce byla nejspíše zastavena,“ konstatoval dále v komentáři.

Řekněte lidem pravdu. Vakcíny a omikron: Český vědec vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch otevřel v pražském obchodním domě Kotva další očkovací centrum umožňující očkování bez registrace

Nástup varianty koronaviru označované jako omikron vyžaduje důkladnou diskusi o vakcínách. Hlavním rysem omikronu totiž jsou podstatné změny ve struktuře proteinu S, proti kterému jsou současné, provizorně povolené vakcíny zaměřeny. Americký úřad pro kontrolu infekčních onemocnění ve svém stanovisku k nové variantě uvádí, že na základě rozsahu mutací a jejich umístění v části kódující S protein se předpokládá, že dojde k významnému snížení neutralizující aktivity séra očkovaných nebo předtím infikovaných jedinců, což může znamenat sníženou ochranu před infekcí. Jinými slovy – vyvstává otázka, zda jsou současné vakcíny proti omikronu účinné.

U klasických vakcín by nástup nové varianty takový problém být nemusel. Klasické vakcíny využívají celé viry (usmrcené nebo pozměněné), v každém případě takové vakcíny vyvolávají reakci imunitního systému na všechny podstatné části viru, jichž má koronavirus 27. Virus tak nemá mnoho možností, jak mutacemi před očkováním uniknout – mutace v jedné části mu nepomohou a zmutovat najednou na všech imunitou kontrolovaných místech je silně nepravděpodobné. Dnešní, tzv. genové vakcíny, nesou genetickou informaci pouze pro jedinou malou část koronaviru, takže pokud se virus v tomto místě změní, může jim uniknout. A viry se pod selekčním tlakem umí měnit velmi rychle a velmi rozsáhle.

V současnosti používané vakcíny byly Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) povoleny pouze podmínečně, protože studie o bezpečnosti a účinnosti nebyly dokončeny, což neznamená nic jiného, než že jejich bezpečnost a účinnost není známa. Jelikož je pravděpodobné, že omikron do jara zcela vytěsní u nás dnes drtivě převažující deltu, stejně jako delta od jara vytěsnila variantu předchozí, nástup omikronu situaci zásadně mění. Výzkum vakcín se tak posouvá opět na začátek, přinejmenším z hlediska účinnosti. EMA při povinné, pravidelné každoroční revizi údajů o účinnosti a bezpečnosti vakcín může shledat, že poměr rizika a prospěšnosti není pozitivní, a bude tedy muset podmínečnou registraci zrušit. Vláda by ovšem na stanovisko EMA čekat neměla, protože jeho příprava je dána úředními termíny, přičemž nástup omikronu může být mnohem rychlejší. Vláda tak může brzy být v situaci, kdy bude rozhodovat o aplikaci vakcín navržených na 2 roky starou variantu viru, přičemž populací se bude šířit varianta, která je z hlediska vakcín podstatně odlišná. Slušná vláda v takové situaci své občany na tuto skutečnost přinejmenším upozorní, podle zvyklostí oboru by vakcinační akce byla nejspíše zastavena.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: .

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…