Rektor Rais: Putnova profesura sjednotí společnost proti politikům

23.05.2013 15:40

Rektor VUT v Brně Karel Rais rozebral situaci, která nastala po problémech kolem profesury Martina C. Putny, jehož nechtěl jmenovat prezident Miloš Zeman.

Rektor Rais: Putnova profesura sjednotí společnost proti politikům
Foto: Repro ČT
Popisek: profesor Martin C. Putna
reklama

Podle Raise vůbec nebude vadit, pokud bude nyní profesory jmenovat ministr školství. „Pokud bude jmenovat profesory dnešní ministr, tak s tím nemám problém. Pokud se ale ministrem školství stane 'expert', s jakým jsme se nedávno setkávali ve funkci, a současně ministerstvo obsadí jeho kamarádi, pak máme zaděláno na univerzitách na pěkný malér,“ upozornil.

Celý článek prof. Raise ZDE

Pozitivní stránky?

Mohlo by se podle něj také stát, že by profesoři jmenovali přímo rektoři, to by ale také přineslo problémy. „Každá škola by si teoreticky mohla stanovovat vlastní podmínky pro udělování profesorského titulu. A tak bychom mohli dospět do podobné situace, jaká byla (či stále někde je) u docentur – některé univerzity je 'chrlily' jako na běžícím pásu,“ bojí se rektor.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Lidé z akademické sféry podle Raise často zapomínají, že k akademickým svobodám patří také odpovědnost. „Akademické svobody i odpovědnost by měly být v rovnováze. Rektor odpovídá za vše, pravomoci (svobodu) však má silně omezené – to všichni vidí ve stávajícím zákoně. Každá součást univerzity a každý jedinec by měl mít svou osobní odpovědnost,“ myslí si Rais.

„Dnešní diskuse nad problémem jmenování-nejmenování profesora bude mít doufám i pozitivní stránky. Ovlivní projednávání návrhu novely vysokoškolského zákona – akademici budou určitě pozornější, jaký 'formát' politici v Poslanecké sněmovně nachystají, vždyť je to v prvé řadě zákon o univerzitách a o akademické obci. A myslím si také, že to určitě sjednotí akademickou veřejnost před 'útoky' politiků,“ dodává Rais.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

14:20 Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

Andreje Babiše podle všeho odmítli v Třeboni obsloužit. Trhovec řekl, že premiéra nenávidí a nic mu …