Rektor Rais: Putnova profesura sjednotí společnost proti politikům

23.05.2013 15:40

Rektor VUT v Brně Karel Rais rozebral situaci, která nastala po problémech kolem profesury Martina C. Putny, jehož nechtěl jmenovat prezident Miloš Zeman.

Rektor Rais: Putnova profesura sjednotí společnost proti politikům
Foto: Repro ČT
Popisek: profesor Martin C. Putna

Podle Raise vůbec nebude vadit, pokud bude nyní profesory jmenovat ministr školství. „Pokud bude jmenovat profesory dnešní ministr, tak s tím nemám problém. Pokud se ale ministrem školství stane 'expert', s jakým jsme se nedávno setkávali ve funkci, a současně ministerstvo obsadí jeho kamarádi, pak máme zaděláno na univerzitách na pěkný malér,“ upozornil.

Celý článek prof. Raise ZDE

Pozitivní stránky?

Mohlo by se podle něj také stát, že by profesoři jmenovali přímo rektoři, to by ale také přineslo problémy. „Každá škola by si teoreticky mohla stanovovat vlastní podmínky pro udělování profesorského titulu. A tak bychom mohli dospět do podobné situace, jaká byla (či stále někde je) u docentur – některé univerzity je 'chrlily' jako na běžícím pásu,“ bojí se rektor.

Lidé z akademické sféry podle Raise často zapomínají, že k akademickým svobodám patří také odpovědnost. „Akademické svobody i odpovědnost by měly být v rovnováze. Rektor odpovídá za vše, pravomoci (svobodu) však má silně omezené – to všichni vidí ve stávajícím zákoně. Každá součást univerzity a každý jedinec by měl mít svou osobní odpovědnost,“ myslí si Rais.

„Dnešní diskuse nad problémem jmenování-nejmenování profesora bude mít doufám i pozitivní stránky. Ovlivní projednávání návrhu novely vysokoškolského zákona – akademici budou určitě pozornější, jaký 'formát' politici v Poslanecké sněmovně nachystají, vždyť je to v prvé řadě zákon o univerzitách a o akademické obci. A myslím si také, že to určitě sjednotí akademickou veřejnost před 'útoky' politiků,“ dodává Rais.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…