Rektoři vyrazili na podporu ministra Plagy. Vážíme si jeho energie, napsali v prohlášení

19.01.2019 8:29

Skončí ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (ANO) ve funkci? Spekulaci o tom přinesly Lidové noviny. Plaga svůj post hájí a stejně tak za ním stojí rektoři a školské organizace. Píše to server iDnes.cz.

Rektoři vyrazili na podporu ministra Plagy. Vážíme si jeho energie, napsali v prohlášení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády. Na programu byly mimo jiného i dotační programy zemědělství pro rok 2019

Ministr školství Robert Plaga (ANO), o jehož dalším působení ve funkci se spekuluje, je přesvědčen, že jeho úřadu se v posledním roce mnoho věcí daří a spousta je rozpracovaná. Ve vyjádření pro ČTK upozornil na přidávání peněz do všech úrovní škol i do sportu. Uvedl, že jeho cílem je školství stabilizovat.

„Mým cílem vždy bylo resort stabilizovat a oprostit se od zavedené myšlenky, že co ministr, to spousta nápadů a nepromyšlených změn. To je něco, co školství v posledních letech spíše škodilo. V každém případě jsou personální záležitosti vlády plně v rukou pana premiéra,“ uvedl Plaga. Premiér Andrej Babiš (ANO) na cestě po Asii ve čtvrtek odmítl spekulace médií o možném konci Plagy ve funkci komentovat. Uvedl pouze, že pokud by věc byla aktuální, nejprve by o ní hovořil s prezidentem, až poté s médii.

Původní text ZDE.

Za Plagou pak stojí, jak píše server iDnes.cz, Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin. Stejně tak pozitivní slova má pro Plagu předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

„Robert Plaga se během svého působení na MŠMT projevuje jako ministr, který má velmi detailní přehled o resortu, jenž mu byl svěřen," píše například EDUin. Zastání pak Plaga získal také od předsedy spolku Pedagogická komora Radka Sárköziho. Práce Plagy podle jeho slov předčila práci jeho předchůdců. „Školství se řídí věcně, a ne ideologicky,“ poznamenal. 

„Domníval jsem se, že křeslo ministra školství nebude v tomto volebním období až tak horké,“ podotkl k Plagovi Dobšík. Výrazného zastání se pak Plagovi dostalo i od představitelů vysokých škol, kteří ve svém prohlášení napsali, že si velmi váží a vysoce oceňují jeho energii, úsilí a snahu zvýšit kvalitu českého vzdělávacího systému včetně oblasti vysokého školství.

Plagu ve čtvrtek kritizoval prezident Miloš Zeman za jeho schůzku s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou, označil to za hrubou chybu. K tomu ministerstvo zopakovalo, že Plaga se k výrokům BIS ohledně údajného ruského vlivu na školství stavěl velmi rezervovaně a schůzka s Koudelkou to nezměnila. Snahu o změnu výuky moderních dějin avizoval ministr už dříve.

Za hranou bylo Plagovo jednání s šéfem BIS i podle Vojtěcha Filipa, předsedy KSČM, která podporuje menšinový kabinet ve Sněmovně. „To je v rozporu se základní listinou práv a svobod, s právem na svobodné přijímání informací a svobodné bádání. Aby se zpravodajská služba sešla s ministrem školství a říkali, co se smí a nesmí,“ řekl ČTK. Plaga podle něj ani nevyslyšel doporučení Sněmovny, aby řešil problémy s inkluzí v malých školách, které nemají na žáky se specifickými potřebami finance ani personál. „To je důvod ke kritice,“ uvedl. Zdůraznil ale, že složení vlády je věcí premiéra.

Obecně Plaga nechce hájit sám sebe. „Záleží, jak to vidí terén, tedy oblast školství, mládeže a tělovýchovy. Za sebe jsem názoru, že v odborné rovině se během roku mého působení řada věcí na ministerstvu daří a spousta je rozpracovaná,“ uvedl. Připomenul, že úřad masivně přidává peníze do regionálního i vysokého školství a důsledně postihuje podvodné poskytování vysokoškolského vzdělání. „Masivně přidáváme finance také do sportu. Navýšili jsme finanční podporu programu pro kluby, ve kterých sportují děti a talentovaná mládež, a podstatně jsme u tohoto programu zrychlili administraci,“ uvedl.

Letošní rozpočet resortu školství počítá s výdaji přes 205 miliard korun, což je proti předchozímu zhruba o 30 miliard korun více. Vláda mimo jiné schválila od letošního ledna zvýšení učitelských platů o deset procent v základu tarifu, dalších pět procent půjde na odměny a příplatky. Příjmy stoupnou i nepedagogickým pracovníkům ve školství, o šest procent v tarifu a o čtyři procenta mimo něj. Vysoké školy mají proti loňskému roku dostat o dvě miliardy víc, jejich rozpočet je 26,5 miliardy Kč. Na sport má jít z rozpočtu resortu školství sedm miliard korun, tedy o 1,6 miliardy více než loni.

Plaga se s Koudelkou, kterého Zeman opakovaně odmítl povýšit a pravidelně jej kritizuje, sešel ve druhém lednovém týdnu. Podle ministerstva schůzka potvrdila, že v době hybridních hrozeb je víc než kdy jindy třeba věnovat pozornost vytvoření prostoru pro vyváženou výuku moderních dějin, což by měl být jeden z cílů revize rámcových vzdělávacích plánů. Později ministerstvo upozornilo, že nezaznělo ani slovo o proruských dějinách či bezhlavém naslouchání BIS, jak schůzku interpretovali někteří novináři.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Spekulace o Plagově možném konci ve vládě přinesly ve čtvrtek Lidové noviny, jež prostřednictvím mediální skupiny Mafra vlastní holding Agrofert, který před dvěma roky vložil Babiš do svěřenských fondů. Uvedly, že Plagu by mohl ve funkci nahradit bývalý brněnský primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál, který loni sice zvítězil v komunálních volbách, ale skončil v Brně v opozici. Vokřál ČTK řekl, že jsou to jen spekulace. S Babišem probíral více možností svého dalšího působení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…