Reportéři ČT se zaměřili na kauzu odebraných dětí v Norsku a získali další svědectví

26. 1. 2015 22:13

Reportéři ČT se zblízka podívali na kauzu rodiny Michalákových a jejich dětí zabavených v Norsku. V reportáži jasně zaznělo, že případ není tak černobílý, jak se může z českého pohledu zdát. Norský úřad Barnevernet se brání, že existují jasná omezení pro odebírání dětí z rodin. Ke kauze se vyjádřil i Nor, který nějaký čas učil v Česku.

Reportéři ČT se zaměřili na kauzu odebraných dětí v Norsku a získali další svědectví
Foto: wikipedia
Popisek: Norská vlajka

Bratři Denis a David Michalákovi byli norským sociálním úřadem odvedeni přímo ze školky pro podezření ze sexuálního zneužívání a ubližování. „Já jsem dětem neublížila a otce jsem také neviděla zneužívat děti,“ prohlásila v reportáži matka Eva Michaláková, která je dnes již rozvedená. Uvedla také, že chlapce občas výchovně plácla přes zadek. Advokátka Eva Boková uvedla, že soud pracuje se svědectvími, u nichž není zcela jasné, zda pochází přímo od dětí.

Ke kauze se vyjadřoval i zmiňovaný norský úřad Barnevernet, i když jen v obecné rovině. Úkolem úřadu je prý v první řadě ochrana dětí. Pokud je to možné, tak v prostředí biologické rodiny. Pokud to ale není možné, smí úřad přikročit k odebrání dětí. „To je ovšem vážná věc, a proto zde panují velmi přísná omezení,“ zaznělo na kameru z úst pracovníka úřadu.

Soud ve vyjádření konstatoval, že děti po odebrání od původní rodiny a příchodu k pěstounům začaly prospívat. Sousedé paní Michalákové v Norsku ale České televizi řekli, že si nevšimli nějakých problémů v rodině. Děti si prý hrály na zahradě, matka prala prádlo, zkrátka nic zvláštního.

Pan Hasvoll, který nějaký čas učil v Brně a dnes v Norsku vychovává děti, tvrdí, že v Norsku není počínání úřadu bráno jako problém. Stojí přitom za pozornost, že paní Eva dnes pracuje jako učitelka v mateřské školce v Norsku, na což podle paní Michalákové potřebuje osvědčení od policie o  beztrestnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lžete!“ Výbuch Pirátů v Praze: Povyk kvůli atentátu na Heydricha. Dokonce i vtipné FOTO

7:47 „Lžete!“ Výbuch Pirátů v Praze: Povyk kvůli atentátu na Heydricha. Dokonce i vtipné FOTO

Pražský primátor Zdeněk Hřib a všichni jeho kolegové z Rady ignorovali pietní shromáždění k uctění K…