Republikáni chtějí vyšachovat Trumpa. John McCain a další prý sází na viceprezidenta Pence

06.08.2017 13:31

45. prezident USA je v úřadu teprve něco málo přes šest měsíců, ale republikáni za něj prý už hledají náhradu; obávají se totiž, že Trump v příštích volbách v roce 2020 nemusí uspět. Už kvůli své nepředvídatelnosti. Republikáni na všech úrovních strany si stěžují, že u Trumpa není jisté ani to, co udělá za týden, natož co udělá během nadcházejících tři a půl let. Příště by chtěli mít v Bílém domě někoho čitelnějšího. Třeba stávajícího viceprezidenta Mika Pence.

Republikáni chtějí vyšachovat Trumpa. John McCain a další prý sází na viceprezidenta Pence
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Server deníku New York Times tvrdí, že američtí republikáni začínají pomalu hledat nového prezidentského kandidáta. Trump je sice v úřadu teprve pár měsíců a nikoho zřejmě ještě ani nenapadlo se ho ptát, zda bude chtít v roce 2020 obhajovat svůj mandát, ale mnozí republikáni by se v tu dobu Trumpa raději zbavili. Naznačují to alespoň rozhovory se 75 republikány z různých úrovní strany.

Názory mnoha svých kolegů shrnul senátor John McCain. „Tohohle prezidenta vnímám jako slabého. Podívejte se, situace, ve které se teď nacházíme, není dobrá,“ prohlásil republikánský matador a vytrvalý Trumpův kritik.

Republikáni jsou nespokojeni už s tím, že se nedá předvídat, o co všechno se Trump pokusí v průběhu příštích tří let. Prý se nedá předvídat ani to, s čím přijde Trump za týden, a to je problém. Vyvolává to nestabilitu a chaos ve vedení země, což republikány v očích voličů oslabuje. Vedle toho Trumpa poškozuje i vyšetřování údajného ruského vlivu v prezidentských volbách 2016.  

Celý článek v angličtině naleznete zde

V minulosti bývalo zvykem, že strana, která měla prezidenta, mluvila o možných nástupcích jen za situace, kdy stávající šéf Bílého domu oznámil, že se nepokusí svůj mandát obhájit. Nespokojenost s Trumpem je však mezi republikány už tak silná, že toto pravidlo tentokrát příliš nectí. V kuloárech se tak hovoří o tom, že příštím republikánským uchazečem o Bílý dům by mohl být třeba stávající viceprezident Mike Pence. Ten už prý dokonce shání peníze na svou vlastní kandidaturu v roce 2020. V tuto chvíli však svému šéfovi zachovává bezvýhradnou loajalitu a všechny své síly napíná ve prospěch Trumpovy administrativy. Je takřka na roztrhání, čímž na jedné straně pomáhá Trumpovi, ale na straně druhé straně zviditelňuje i sám sebe.

Svými prezidentskými ambicemi se netají ani guvernér státu Ohio John Kasich, který se o prezidentský post neúspěšně ucházel už v roce 2016 a zatím dal jako jediný otevřeně najevo, že uvažuje o další kandidatuře. Bez ohledu na to, zda bude Trump obhajovat svůj mandát, či nikoli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

19:23 Podvod, tunel a Witowská. Babiš sejmul víc lidí najednou

Tradičně jako každý týden i první neděli po volebním víkendu předseda vlády Andrej Babiš přivítal sv…