Ricinové fiasko burácí Sněmovnou. Chudák Kundra. Nějaký packal využil „užitečného idiota“, zlobí se Filip. Schwarzenberg to vzal po svém

05.06.2020 20:20

ANKETA Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem zahraničí Tomáše Petříčkem (ČSSD) dnes označili kauzu údajné hrozby komunálním politikům ze strany Ruska ricinem za smyšlenou. Jednalo se prý o důsledek sporu mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, z nichž jeden měl zaslat českých tajným službám falešné informace. Česko v reakci na dění vyhostilo dva ruské diplomaty. ParlamentníListy.cz se v rámci rychlé ankety dotázaly několika známých politických tváří, jak vyústění celé kauzy, která měsíce hýbe politickou scénou, hodnotí.

Ricinové fiasko burácí Sněmovnou. Chudák Kundra. Nějaký packal využil „užitečného idiota“, zlobí se Filip. Schwarzenberg to vzal po svém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Anketa

Měly by skončit Otázky Václava Moravce?

97%
3%
hlasovalo: 25570 lidí
„V pranici černochů o půlnoci v tunelu se, přiznám se, nevyznám,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz svérázně čestný předseda TOP 09, poslanec a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Následně dovysvětlil, proč použil uvedené přirovnání. „Spor mezi ruskými tajnými službami v zorném úhlu našich tajných služeb mi případná právě tak, jak jsem popsal,” uvedl.

Podle místopředsedy Sněmovny a šéfa hnutí SPD Tomia Okamury se český stát pokouší zakrýt selhání na české straně. „Premiér Babiš potvrdil, že kauza s ricinem byla smyšlená a že žádný ruský ricinový agent nikdy nebyl. Nejsem nijak proruský, ale tohle mi spíš připadá tak, že vyhoštění dvou pracovníků velvyslanectví má zakrýt fakt, že je kauza totálním selháním zahraniční politiky ČR, zpravodajské analytiky, ukázkou úniku informací, vyvolané hysterie a využití 75. výročí porážky nacistického Německa k cílené provokaci fatálně poškozující česko-ruské vztahy,“ sdělil redakci.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Otázkou je, zda mohou tajné služby říct pravdu. Počkám si 50 let na přístup do archivu,“ odpověděl s připojeným úsměvem místopředseda KDU-ČSL a europoslanec Tomáš Zdechovský.

První místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip poukazuje na potvrzení, že žádný agent s jedem nebyl. „Jednak se potvrdil fakt, že jde o smyšlenou kauzu. A pokud jde o odpovědnost, kterou za to nikdo nechce převzít, tak mi to opravdu připadá neuvěřitelně. Spíš se kloním k tomu, že jde o určení jiného viníka, než je ten packal, který to absolutně nezvládl a využil užitečného idiota, který to v médiích rozpoutal,“ uvedl Filip.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes uvedl, že se Česko snažilo věc řešit diskrétně, ale diplomatické řešení nakonec nebylo možné. „Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků,“ pronesl.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Ruské velvyslanectví v reakci označilo vyhoštění diplomatů za nepřátelský krok a uvedlo, že Praha nemá zájem normalizovat vzájemné vztahy. Dle něj šlo o vykonstruovanou provokaci a nepřátelský krok založený na nepodloženém obviňování v médiích.

„Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost,“ dodal později tiskový odbor ruského ministerstva zahraničí.

Co se vlastně stalo?

Anketa

Líbí se vám zatím kanál CNN Prima News?

3%
91%
hlasovalo: 17186 lidí
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) vnesl světlo do kauzy ricin. Tento nebezpečný jed měl podle médií do republiky přivézt pověřený ředitel Ruského střediska vědy a kultury v Praze Andrej Viktorovič Končakov. Údajně proto, aby pohrozil či ohrozil trojici pražských politiků – Ondřeje Koláře (TOP 09), Zdeňka Hřiba (Piráti) a Pavla Novotného (ODS). Premiér Andrej Babiš oznámil, že kauza ricin byla vymyšlená, ale nikoli českou stranou. Celou věc si prý vymysleli na ruském velvyslanectví, a to kvůli vnitřním sporům na ambasádě. Europoslanec za ODS Jan Zahradil to nazval slovem blamáž. A vyjádřil se k tomu nejen on.

„Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby (BIS) jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům. Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice,“ řekl dnes Babiš. Na jeho slova upozornila ČTK.  

Zdůraznil také, že podobné akce nemůže Česká republika na svém území tolerovat. Dva ruští diplomaté byli proto z Česka vykázáni. „Jsme svrchovaný stát a takovéhle akce na našem území nejsou přijatelné.“

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) doplnil, že se nejprve snažil celou věc vyřešit diskrétně, ale ruská strana v tomto směru nebyla příliš vstřícná, takže vládě nakonec nezbylo nic jiného, než dvě osoby vyhostit.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …