Říct černochovi, že je opice? Z TOP 09 zní zhnusení, a z Anglie výzvy k vyloučení Slavie. Ale zabil to Topol

21.03.2021 11:26

Dozvuky čtvrtečního zápasu českého fotbalového šampiona ve Skotsku budí rozruch. Slavia Praha tvrdí, že ze strany Rangers došlo k fyzickému napadení hráče Ondřeje Kúdely, jenž na hřišti prý několika slovy rasisticky urazil jednoho z protihráčů. Karel Dolejší z Britských listů přídává vzkaz pro slavistické fanoušky, kteří svým chováním jen přilili olej do ohně. Údajný rasistický výrok odsuzuje i náměstek hejtmanky Plzeňského kraje Marek Ženíšek (TOP 09). Naopak zastání nachází Kúdela u expremiéra Mirka Topolánka. Zaznívá už také, aby byla Slavia Praha vyloučena z letošní Evropské ligy kvůli podezření z verbálního rasistického útoku.

Říct černochovi, že je opice? Z TOP 09 zní zhnusení, a z Anglie výzvy k vyloučení Slavie. Ale zabil to Topol
Foto: Repro YouTube
Popisek: Obránce pražské Slavie Kúdela (vpravo dole) se údajně dopustil rasistického výroku proti hráči Rangers Kamarovi (vlevo dole)

Slavia ve čtvrtek porazila Glasgow Rangers v odvetném zápase Evropského poháru 2 : 0, poté co soupeř předvedl mimořádně brutální výkon a dostal dvě červené karty. Ještě minimálně jeden zákrok zaváněl další červenou.

Jeho autorem však středopolař černé pleti Glen Kamara nebyl. Přesto právě k němu po jedné z méně závažných situací přišel obránce Slavie Ondřej Kúdela a cosi mu se zakrytými ústy zašeptal do ucha.

Vše tak vyústilo závěrečnou potyčkou tři minuty před koncem. Podle zpravodaje BBC začal však Kamara okamžitě na Kúdelu pořvávat: „Rasisto, rasisto!“ Jeho spoluhráči v čele s Bongani Zunguem následně rozhodčího urgovali s tím, že Kúdela Kamarovi řekl: „Ty zasraná opice!“ Slavistický obránce Kúdela se brání tím, že o žádný rasismus nešlo, jelikož použil výraz „fucking guy“. Záložník Kamara poté prohlásil, že Kúdelovo popření bylo „naprostou lží“.

  • Více se dočtete ZDE

Celý incident měl dohru ještě v útrobách stadionu, kde prý, podle slávistických funkcionářů, právě Kamara pěstmi napadnul Kúdelu. Všemu prý osobně přihlížel i trenér Rangers a někdejší hráčská ikona Liverpoolu a ostrovního fotbalu Steven Gerrard. Slavistický ansámbl nakonec doprovázela na hotel z bezpečnostních důvodů policie. Skotská policie v sobotu popřela páteční zprávu čínského fotbalového klubu Slavia Praha o eskortování mužstva ze stadionu Ibrox na hotel.

Podle Dolejšího ale Kúdelova verze nevypadá příliš věrohodně. „Po straně šeptaná osobní urážka jednoho člena týmu, zejména pokud by byla rasistická, ale nespadá do uvěřitelného scénáře ventilace spontánního rozhořčení,“ míní redaktor Britských listů.

  • Celý text ZDE

Za nevhodný považuje i počin slavistických fanoušků, kteří se po incidentu následně vyfotili s nápisem „Kamara je jenom negr“. „To budou veřejnost i UEFA vyšetřující incident nepochybně považovat za nepřímé potvrzení Kamarovy verze incidentu. Vřele díky, hoši,“ dodává Dolejš.

Fotbalová Slavia prý podala trestní oznámení na autory fotografie, na které údajní radikální fanoušci rasisticky urážejí hráče tmavé Kamaru ze skotského týmu Rangers FC. „Strašně se stydím, je to nechutné,“ reagoval předseda představenstva Jaroslav Tvrdík. Instagram, na jehož platformě byla urážlivá fotografie zveřejněna, pak snímek smazal.

O incidentu v nahrávce v aplikaci Whatsapp mluvil po zápase gólman Slavie Přemysl Kovář. „Hodinu nás drželi na hřišti ty vole kvůli Kudymu, že řekl vole, že je vole fucking monkey,“ řekl hráč ve svém emocionálním popisu pozápasového chaosu. Kovář ale zároveň odmítá, že by tím potvrzoval, že by takový výraz od jeho spoluhráče Kúdely zazněl.

K situaci se na sociálních sitích vyjádřují o politici. Názory diskutérů nejen v české internetové obci, že pro rasistické chování mají v tomto případě pochopení, odsoudil na svém twitteru například Marek Ženíšek.

„Samotná debata o tom, že říct černochovi, že je opice, je ve vypjaté situaci vlastně ok a že je to vlastně ještě za to všechno hodně málo, mi připomenula, že sice je 21. století, ale v mnohém jsme stále ve století 20. Bohužel,“ zní jeho tweet.

Úvahu o rasistických slovech brankáře Ondřeje Kúdely okamžitě smetl ze stolu expremiér Mirek Topolánek. „Dělal jste kontaktní sport? Asi ne, co? To řeknete horší věcí. Vám nevadí, že brutálně zranili Koláře, že ten malej zkurvenej šmejd zmlátil za tichého dohledu trenétra protihráče? Hlavně, že máte hotový názor. Sám jste ostudnej. Mimochodem, nevěřím, že Kúdela zná slovo monkey,“ napsal Topolánek jednomu z kritiků údajných rasistických urážek.

Výbuch způsobený údajným rasistickým slovním napadením hráče Rangers Kamary pokračoval na sociálních sítích výzvami nikoliv k vyřazení, ale doslova „k vykopnutí“ z ligy.

„Gunners Slavii ne vyřadili, ale přímo ‚vykopali‘ z letošní soutěže Evropské ligy,“ informovala britská televize Channel 4.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …