Říkala Čechům: Uprchlíci do vašich rodin. Když zchudnete, alespoň v sobě najdete „jiné hodnoty“. Její neziskovka loni na mzdách spolkla šest a čtvrt milionu. Dárci? Podržte se

06.08.2021 19:04 | Seriál

JAK SI ŽIJÍ NEZISKOVKY Pomoc uprchlíkům, školení, semináře, interkulturní setkání věnované islámu či potírání rasismu, xenofobie, a posílení tolerance u české veřejnosti i „odstranění předsudků“ pomocí besed ve školách, to jsou hlavní úkoly, s nimiž se v minulém roce musela popasovat nezisková organizace „Sdružení pro integraci a migraci“ ředitelky Magdy Faltové, která během vrcholu migrační krize proslula výrokem, že by uprchlíci měli být umísťováni do českých rodin. Podívali jsme se na to, co všechno v minulém roce tato nezisková organizace vykonala, a neopomenuli jsme ani pohled na její finanční stránku. Nahlédněte, na jaké účely organizace vynaložila více než deset milionů, jež získala především z evropských dotací či z veřejných financí od ministerstev, české vlády a pražského magistrátu.

Říkala Čechům: Uprchlíci do vašich rodin. Když zchudnete, alespoň v sobě najdete „jiné hodnoty“. Její neziskovka loni na mzdách spolkla šest a čtvrt milionu. Dárci? Podržte se
Foto: ReproFoto: ČT24
Popisek: Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci

Anketa

Kolik dle vás existuje pohlaví?

98%
hlasovalo: 18865 lidí
Organizace se do povědomí mnoha českých občanů dostala zejména během vrcholu migrační krize v roce 2015, tehdy se totiž na televizních obrazovkách i ve veřejném dění velice často objevovala její ředitelka Magda Faltová, která proslula hned několika výroky, jež rezonovaly českou společností měsíce.

Namátkou vzpomeňme na léto před šesti lety a výrok Faltové, že uprchlíci nijak neohrozí evropský sociální systém. To, co vzbudilo rozruch, je, že tehdy ani ona sama netušila, že během několika dalších týdnů Evropu čeká zkouška v podobě statisíců příchozích migrantů. O pár týdnů později již ředitelka organizace musela svá slova mírnit a varovala evropské občany, že se budou muset vzdát vysokého ekonomického standardu, zároveň uklidnila českou veřejnost slovy, ale že to bude jen dobře, protože v sobě alespoň objevíme „jiné hodnoty“.

V září roku 2015, když Evropou proudily statisíce imigrantů, pak podepisovala společně s Tomášem Halíkem, Jiřím Menzelem či Petrem Pithartem výzvu k „slušnému chování“. Tato slušnost byla ve výzvě specifikována zcela explicitně: „Ukázka našeho soucitu a vůle pomoci je naší lidskou povinností.“ Nebo: „Jen nedávno jsme před branami Evropy stáli my sami. Naše odpověď nemůže znít zamítavě.“

A nebála se udeřit ani na premiéra Andreje Babiše (ANO). Kvůli odmítavému postoji českého kabinetu vůči přijetí syrských sirotků. „Tento postoj vnímám jako malost a nelidskost,“ odsoudila šéfa české vlády.

Faltová, na rozdíl od mnohých hlasitých zastánců migrace, nevolala pro pomoc uprchlíkům bez toho, aniž měla rozmyšleno, kde nakonec příchozí složí hlavu. Věděla to od počátku zcela přesně. Již od samého počátku migrační krize hlásala, že jednou z nejlepších cest je umístění uprchlíků do českých rodin.

Nesouhlasně se také stavěla k názorům tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky, že se kvůli migrantům mohou zhroutit evropské sociální systémy. „Imigranti, uprchlíci podle studií přispívají do systémů více, než z nich čerpají,“ vypustila do éteru.

A ona i její organizace vystupovala i coby bojovnice proti xenofobii v Česku. „Rozvíjet toleranci, potírat xenofobii a rasismus“ neziskovka pomohla zejména akcemi na školách.

Zdali se tyto činnosti dařilo Sdružení pro integraci a migraci zvládat i v pandemickém roce, jsme se rozhodli zjistit pomocí výroční zprávy organizace. I ta uvádí, že byl loňský rok „zvláštní“ a že pracovníkům organizace „výrazně zasáhl do životů a práce“. Zvýšila se prý i poptávka migrantů po jejich službách. „Potvrdilo se nám, že stres, obava o zdraví a pobytová nejistota související s pandemií poptávku po našich službách zvýšily,“ komentuje Faltová.

Většina aktivit neziskovky se přesunula do on-line prostředí, přes které například zprostředkovávali informace o vládních opatřeních pro migranty a migrantky. Individuální konzultace nezisková organizace poskytla stovkám klientů, celkově jde o 1964 konzultací právních a 533 sociálních a psychosociálních. Nejčastěji šlo o klienty z Ukrajiny, Ruska a Spojených států.

Anketa

Co vy a Šlachtovo hnutí Přísaha?

hlasovalo: 27956 lidí
Kromě migrantů a práce s nimi také organizace pracovala s českou veřejností, u té totiž Sdružení pro integraci a migraci „směřuje k odstranění předsudků, posílení tolerance a potírání existující xenofobie a rasismu“. „Seznamujeme majoritní společnost s osudy reálných migrantů, vyprávíme jejich příběhy a vysvětlujeme, jakým překážkám musí v každodenním životě v cizí zemi čelit,“ píše se ve zprávě.

Potírat rasismus, xenofobii a posílit toleranci se snažila organizace i u dětí; pro žáky základních a středních škol pracovníci neziskovky uspořádali čtyři besedy o migraci a uprchlictví se třemi hosty – migranty, a došlo i na školení, semináře či interkulturní setkání, které bylo loňského roku tematicky věnované islámu.

Aby mohly podobné akce proběhnout a nezastavila se pomoc migrantům, potřebovalo ke své činnosti Sdružení pro integraci a migraci více než deset milionů. Ty získalo především z dotací z evropských prostředků či z veřejných rozpočtů od ministerstev, české vlády a od komunálních celků.

Organizace na svou činnost nejvíce dostala od Evropského strukturálního a investičního fondu, šlo o částku převyšující šest milionů. Druhým největším příspěvkem bylo 2 298 659 korun od pražského magistrátu a 569 276 korun přišlo od Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska.

Nemalé částky chodily z veřejných financí i prostřednictvím Úřadu vlády (441 687 Kč) či z Ministerstva práce a sociálních věcí (154 032). 45 971 Kč přišlo z resortu ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a přes 48 tisíc zaslala Praha 3.


FOTO: Získané dotace za rok 2020. Zdroj: Výroční zpráva SIMI

Celkově organizace za minulý rok získala z dotací 10 203 480 korun, dalších sto tisíc jí přišlo z darů. Celkový výnos za loňský rok se započítáním tržeb a ostatních výnosů činil přes deset a půl milionu.

Přijaté finance pak nejvíce pohltily mzdy – šlo na ně 6 milionů a 257 tisíc, následované sociálním a zdravotním pojištěním, které organizaci přišlo na více než dva miliony.


FOTO: Náklady organizace za rok 2020. Zdroj: Výroční zpráva SIMI

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…