Rok posilování koruny přinesl znatelný růst životní úrovně

26.04.2018 18:40

V dubnu letošního roku se zatím drží česká měna s průměrnou hodnotou 25,3188 korun za euro (k 19.4.18) na nejnižší měsíční úrovni od konce měnových intervencí ČNB z 6. 4. 2017. Postupné kontinuální posilování koruny od loňského jara začíná mít mimo jiné patrný vliv při srovnání vývoje ukazatelů životní úrovně mezi Českem a zeměmi eurozóny.

Rok posilování koruny přinesl znatelný růst životní úrovně
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Právě i díky posílení koruny odskočila mzda v Česku za rok 2017 například o 170 euro nad úroveň průměrné mzdy na Slovensku, jak vyplývá ze srovnání, které provedl obchodník na měnových a kapitálových trzích eTrader.
 
Letošní vývoj může potvrdit trend, který právě započal po ukončení měnového závazku ČNB. Při přepočtu dle aktuálního kurzu, 25,255 korun za euro, vychází loňská průměrná měsíční mzda v Česku už na zhruba 1170 €, což je o 50 euro více oproti loňskému roku.
 
„Naplnění predikce ČNB, že se příští rok kurz koruny k euru bude blížit k 24,5, by mohlo při jinak nezměněných očekáváních přinést další akceleraci sbližování životní úrovně se západní Evropou. V rámci východní Evropy by se Česko udrželo mezi státy s nejvyšší úrovní,“ komentoval další možný vývoj hlavní analytik eTrader Tomáš Krejčí.
 
Průměrná mzda v Česku loni vzrostla nominálně o 7 % na 29 504 Kč, což při přepočtu na eura dle jednotného kurzu pro rok 2017 je 1122 € měsíčně. Reálná mzda, která je očištěná o změnu spotřebitelských cen, meziročně rostla o 4,4 %. Tomuto růstu výrazně pomohlo ukončení kurzového závazku ČNB. V grafu níže lze vidět výrazný nárůst reálných mezd mezi prvním a druhým kvartálem 2017, kdy právě došlo k ukončení kurzového závazku. 
 
Na Slovensku je trend rostoucí ekonomiky také patrný. Meziroční růst HDP vloni dokonce předčil ten v ČR o 0,1 procentního bodu, když dosáhl 4,7 %. Co se týče mezd, také na Slovensku rostly, v porovnání s Českem však znatelně pomaleji.
 
Meziroční přírůstek nominálních mezd na Slovensku činil 4,6 %, když průměrná mzda za rok 2017 dosáhla 954 € měsíčně. Nezachycení tohoto trendu tak ještě zvýšilo mzdové rozdíly mezi Českem a Slovenskem na zhruba 170 euro měsíčně. Růst mezd očištěný o změnu spotřebitelských cen dosáhnul na 3,3 %, což je o 1,1 procentního bodu méně než ČR.

Vývoj kurzu EUR/CZK

zdroj: Kurzy.cz

Vývoj mezd v České republice

Zdroj: eTrader na základě dat ČSÚ

Zdroj: eTrader na základě dat SSÚ 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel na domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel na domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…