Romové ve stanech před centrem pro uprchlíky. To není dobrá vizitka! Novinář udeřil na neziskovky

20.4.2022 9:22 odp.

Šéfredaktor serveru Info.cz Michal Půr se vydal do asistenčního centra pro uprchlíky, kde registrují Ukrajince, a byl nemile překvapen, čeho všeho byl svědkem. Na twitteru popsal, jak ho šokoval romský tábor a co by v rámci organizace bylo třeba neodkladně zlepšit.

Romové ve stanech před centrem pro uprchlíky. To není dobrá vizitka! Novinář udeřil na neziskovky
Foto: Repro XTV
Popisek: Šéfredaktor webu Info.cz Michal Půr

Pražské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny se v minulém týdnu přemístilo z Kongresového centra do budovy ve Vysočanech. I když je zde kapacita menší, z důvodu snižujícího se počtu uprchlíků je dostačující. V jednom dni centrum odbaví v průměru přibližně tisíc lidí.

I tak sem ale vedení Prahy žádá další dobrovolníky. Na místo se vypravil i novinář Michal Půr, který potvrzuje, že dobrovolníci jsou nutností. „Pracovní povinnosti mě dnes zanesly do asistenčního centra pro uprchlíky. Všichni, kteří tam pracují, si zaslouží neskonalý obdiv. Potřebují dobrovolníky a potřebují jich hodně. Jedou skutečně na doraz!“ hlásí ve svém tweetu.

„Pokud nám chcete přijít do asistenčního centra pomoct, umíte ukrajinsky nebo rusky, rozhodně přijďte. Dobrovolníci jsou opravdu stále potřeba, bez vás to nezvládneme,“ vyzývá lidi pražský primátor Zdeněk Hřib.

Nad čím se však Půr na místě zhrozil ještě více, byla přítomnost Romů před asistenčním centrem. V druhém příspěvku se proto opřel i do neziskových organizací, které to celé mají na svědomí především.

„Romové, které nikdo nechce a žijí ve stanech před centrem, nejsou nejen naší dobrou vizitkou, ale nejsou ani dobrou vizitkou neziskových organizací. Ty se mezi sebou nejsou schopné dohodnout,“ doplnil Půr.

Ne každý to ale vidí stejně: „Neziskových organizací?! A kde asi mají neziskové organizace mít takovou kapacitu? A z jakých zdrojů měli tuto kapacitu postavit? Poraďte. Tohle je špatná vizitka jednotlivých municipalit, které fakt nechtějí tyto uprchlíky přijmout. Většina neziskových organizací fakt nemůže za rasismus v téhle zemi,“ kontroval Dani Kolsky.

Centrum je na nové adrese od čtvrtka. Přes velikonoční svátky od pátku do pondělí odbavilo 1012 lidí. V úterý centrum odbavilo 989 lidí. Celkem na KACPU Praha bylo od začátku odbaveno 74.684 uprchlíků, informoval server iDNES.cz.

„Nevznikají žádné problémy, žádná bezpečnostní rizika a centrum funguje ve stejném gardu, jako fungovalo na Praze 4,“ komentoval ředitel krajského ředitelství policie Petr Matějíček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajinci

Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátoři zavětřili možnost sesadit demokraticky zvoleného prezidenta... Kauza „sabotáž“ a Zemanovy další kroky

12:01 Senátoři zavětřili možnost sesadit demokraticky zvoleného prezidenta... Kauza „sabotáž“ a Zemanovy další kroky

Prezident Miloš Zeman byl hostem Partie na CNN Prima News, kde mimo jiné hovořil o vládě Petra Fialy…