Romy nikdo nechce, s tím jsou problémy. Ukrajinští, jako naši. Čunek se nediví, starosta musí v obci zajistit klid

14.05.2022 11:14 | On-line

Česko začíná mít výrazné problémy s uprchlickou vlnou z Ukrajiny. S obavami ji sleduje senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Podle něj Česko situaci s romskými uprchlíky podcenilo. V pořadu Divoká karta na CNN Prima News uvedl, že „o Romy z Ukrajiny nikdo nestojí a jsou s nimi problémy“.

Romy nikdo nechce, s tím jsou problémy. Ukrajinští, jako naši. Čunek se nediví, starosta musí v obci zajistit klid
Foto: Repro Facebook
Popisek: Senátor a bývalý hejtman Jiří Čunek

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
94%
hlasovalo: 39060 lidí

Komplikace s běženci převážně romského původu jsou především v kapacitách. V různých městech se proto shromažďují v okolí nádraží a odmítají nabízené ubytování. V pražské Troji vzniklo stanové městečko. Tam se mají přesunout ukrajinští uprchlíci většinou romského původu, kteří v posledních dnech pobývali na Hlavním nádraží.

Pražský primátor Zdeněk Hřib varuje vládu, že pokud do úterý příštího týdne vláda nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů, Praha uzavře své asistenční centrum. Komplikace hlásí i ostatní česká města. Ve větší míře hlásí problémy s romskými uprchlíky nocujícími poblíž hlavního nádraží také vedení města Brna.

  • Záznam celého pořadu ZDE

Některé lidskoprávní organizace si stěžují, že za komplikacemi stojí hlavně dvojí metr vůči romským uprchlíkům a údajný český rasismus, protože někteří starostové romské uprchlíky přijmout nechtějí. Senátor Čunek důrazně odmítá, že by šlo o rasismus: „Stěžovat si určitě mohou, ale jestliže mají starostové přijmout lidi, u kterých jsou přesvědčeni, že nebudou chtít pracovat a budou dělat jen problémy, tak je úkolem starosty, aby zajistil klid ve svém městě či obci,“ řekl Čunek.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Sám dojíždí do Senátu vlakem a situaci na hlavním vlakovém nádraží v Praze viděl na vlastní oči: „Je to pochopitelně obtěžující pro všechny. Ale já jsem toho názoru, že pokud někdo utekl z válečné oblasti a zachraňuje si holý život, tak mu jistě nemůže vadit, když žije ve stanu v míru a bezpečí,“ argumentuje vůči připomínkám o nedůstojném přístupu k romským uprchlíkům. „Tady bych se neoháněl všemi různými právy,“ míní Čunek.

„Je přece v zájmu Česká republiky, která stejně jako většina evropských státu vymírá a nemá pracovní sílu, abychom integrovali co nejvíce Ukrajinci, kteří jsou nám kulturně i nábožensky příbuzní. Ti, co se přizpůsobit a pracovat nechtějí, se musí posléze vrátit, a teď ať mají jednoduché a bezpečné přístřeší,“ konstatoval.

Někteří čeští představitelé bohužel přesně neodhadli všechny možné dopady ukrajinské migrační vlny. „Jedná věc je, že sem jdou Ukrajinci, vzdělání lidé a lidé pracovití. Pak je tu ale ta romská část, která je zřejmě komplikovaná jako romská část v České republice, a tu pochopitelně nikdo nechce, s tím jsou problémy,“ uvedl člen horní komory Parlamentu.

„Pokud jsme takové lidi vzali, tak se ta situace s migrační vlnou podcenila zcela jistě. Budou tu lidé, o které nikdo moc nestojí, ani ve městech, ani v obcích. Pro ty mělo být připraveno náhradní ubytování, klidně typu kontejnerového bydlení, taková výstavba by ale trvala několik měsíců, než by na to bylo povolení,“ doplnil Čunek. Ten v roce 2006 jako starosta Vsetína přestěhovat 36 romských rodin z chátrajícího pavlačového domu právě do kontejnerové, modulární výstavby, za což sklízel kritiku, že vytvořil „romské ghetto“.

„Že to vláda nezvládla a uprchlíci jsou na nádraží, to si myslím, že je chyba. Ale je to také tím, že ty lidskoprávní organizace jako by chtěly, aby ti, kteří přijíždějí z Ukrajiny, měli pomalu lepší bydlení než občané České republiky, kteří na bydlení také čekají. Toto kritérium bych určitě nevyžadoval, ve stanech je to dobře,“ připomněl Čunek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …