Rovných 250 milníků medicíny za 12 tisíc let. Fascinující kniha právě vychází

28.10.2021 13:00

Autor Knihy o medicíně Clifford A. Pickover se skutečně zaměřil na 250 nejzajímavějších milníků ve vývoji medicíny za posledních 12 000 let. Vedle nečekaných výkonů, jako je úspěšná trepanace lebky v prehistorických časech nebo používání kokainu jako lokálního anestetika, se čtenář seznámí s pestrou řadou dalších témat: Hippokratova přísaha, biologické zbraně, klonování člověka, celková anestezie, transplantace obličeje, zážitky na prahu smrti, nebo role válek a násilí ve vývoji medicíny.

Rovných 250 milníků medicíny za 12 tisíc let. Fascinující kniha právě vychází
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Dočteme se i o díle mnoha vynikajících lékařů, kteří posunuli vývoj medicíny. Například o největším chirurgovi francouzské renesance Ambroisu Parém nebo rakouském zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi. Kniha je řazena chronologicky, ke každému milníku najdeme stručné shrnutí, odkazy na související kapitoly a celostránkový obrázek, který danou událost vystihuje.

Anketa

Myslíte, že Parlament nakonec Zemana zbaví pravomocí? Jde o předpověď, ne přání.

6%
92%
hlasovalo: 11056 lidí
ParlamentníListy.cz díky nakladatelství Dokořán knihu četly a musíme uznat, že jde o majstrštyk. Pevná vazba, krásné fotografie a nepřeberné množství informací.

Víte, že první umělé oko je téměř 5 tisíc let staré? Funguje léčba pijavicemi? Věřili byste, že prvnímu člověku ze zkumavky je přes 45 let?  Patří pěstování náhradních orgánů jen do oblasti sci-fi?

Pro představu čtenářů nabízíme ukázku z kapitoly věnované pitvě.

„Přeji se, abyste mi po smrti provedli pitvu,“ řekl svému lékaři Napoleon Bonaparte. „Vypracujte podrobnou zprávu pro mého syna. Ukažte mu, jaké léčivé prostředky by měl užívat a o jaký způsob života usilovat, aby se vyvaroval strastem. Je to velice důležité, neboť můj otec zemřel s příznaky značně podobnými těm mým.“ Napoleon často zvracel a trpěl horečkou. Pitva odhalila, že měl rakovinu žaludku.

Ačkoliv pitvy mnohdy odhalily chyby v diagnóze i nečekané příčiny úmrtí, od 60.let minulého století začal jejich počet v západních zemích výrazně klesat, snad kvůli obavám lékařů ze soudních pří kvůli zanedbání péče.

Dočteme se o klonování lidí.

„Mluvíme-li o reprodukčním klonování lidí, máme na mysli vytvoření člověka, jenž je geneticky v podstatě stejný jako jeho předloha. Toho se dá dosáhnout takzvaným přenosem jádra somatické buňky, což je proces, při němž se jádro dárcovy dospělé buňky vloží do vajíčka, jehož jádro bylo odstraněno. Výsledkem je pak embryo, které se implantuje do dělohy. Totožný organismus se dá naklonovat také rozdělením raného embrya, aby se každá část stala samostatným jedincem.“

Clifford Alan Pickover je autorem více než 50 populárně-naučných děl přeložených do desítek jazyků, které se převážně zabývají matematikou a přírodními vědami. K jeho tématům patří rovněž biologie, umění, náboženství, sociální psychologie, mimozemské civilizace či historie. Česky vyšly tři námětem a zpracováním obdobné knihy: Matematická kniha, Kniha o fyzice a Kniha o vědě.

Tu o medicíně vydalo nakladatelství Dokořán se spolupráci s Argem. Přeložil ji Pavel Pecháček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…