Rozdělit Sýrii. To je prý tajný plán USA

24.02.2016 16:46

Příměří v Sýrii je na dosah, stačí již jen pár dní počkat. Rusko a USA se už dohodly, USA přiznaly, že Rusko hrálo v dosažení smíru velkou roli, přesto však mají plán B, pokud by ani příměří, ani nedávno oznámené parlamentní volby v Sýrii nepřinesly kýžené ovoce. A tím je Sýrii rozdělit. Informuje Russia Today.

Rozdělit Sýrii. To je prý tajný plán USA
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Dohoda o příměří, kterou skrze Rusko a USA vzájemně stvrdily jednotlivé strany syrského konfliktu, má začít platit již tento pátek. Nedávno k tomu prezident Asad vyhlásil parlamentní volby, které se mají konat již 13. dubna. Vypadá to tedy, že je vše na dobré cestě.

USA však počítají s eventualitou, že ani jedna z proklamovaných událostí nepadne na úrodnou půdu, a je tak třeba mít v záloze plán B. Tím by bylo možné rozdělení Sýrie na autonomní správní celky.

Ze současné dohody o příměří jsou přitom vyloučeny teroristické organizace Islámský stát, fronta an-Nusrá a všechny na ně napojené skupiny, které jsou uvedené na seznamu teroristických organizací OSN. Příměří zároveň ustanovuje podmínku, že do všech oblastí, kde je třeba, budou umožněny dodávky humanitární pomoci.

Celý text zde.

„Nedám za to ruku do ohně. Nebudu tvrdit, že to bude fungovat, protože to nevím. Vím však, že tohle je nejlepší způsob, jak ukončit válku, a zároveň jde o jedinou možnou alternativu, máme-li dosáhnout politického řešení,“ vyjádřil se americký ministr zahraničí John Kerry k dohodě mezi Ruskem a USA.

Plán B, o kterém se již mluví, však nijak nepřiblížil. Podle vedoucí členky Kurdské demokratické rady by však šlo o rozdělení země na tři samostatné správní celky, z nichž každý by měl svůj vlastní parlament a každý by uchovával identitu svého obyvatelstva.

Kerry dodal, že půjde o měsíc či dva, než vyjde najevo, jak vážně jednotlivé strany konfliktu příměří opravdu myslí. „Důkazem budou budoucí činy,“ dodal Kerry s tím, že je nutné, aby se i Asad plně rozhoupal k akci, a dal tak najevo, že politické řešení myslí vážně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

20:52 Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

Když Jan Skopeček vstupoval do ODS, byl ještě předsedou strany Václav Klaus. Zažil éru „rozkračování…