Rozhlas: Kvůli třetímu odboji mají úředníci nával. Už se přihlásilo 500 lidí

24.11.2011 10:09

Už týden přijímá ministerstvo obrany žádosti o osvědčení účastníka třetího odboje. Za tak krátkou dobu ale zájem o uznání svých aktivit v protikomunistickém odboji projevilo již 500 lidí.

Rozhlas: Kvůli třetímu odboji mají úředníci nával. Už se přihlásilo 500 lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Den otevřených dveří ve sněmovně
Kolem zákona o třetím odboji bylo v Poslanecké sněmovně letos v únoru pěkně rušno. Vědomý odpor k ocenění účastníků třetího odboje tehdy dávali ve sněmovně najevo především komunističtí poslanci. V diskuzi vystupovala nejdůrazněji poslankyně KSČM Marta Semelová, které vadilo, že stát ocení, jak řekla, lidi typu Mašínů a Paumera.

Nakonec ale zákon prošel a zákonodárci naplánovali, že začne platit již letos 17. listopadu. Co je ale cílem zákona? Především chce morálně i finančně ocenit lidi, kteří aktivně vystoupili proti totalitě a hrozila jim proto ztráta života, majetku nebo vězení. Autory návrhu byli poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných i ČSSD.

Jak ale upozornil Český rozhlas, ministerstvo obrany skutečně minulý týden otevřelo odbor pro vyřizování žádostí o osvědčení účastníka třetího odboje.

„Už v tento sváteční den dorazili první zájemci. K osvědčení dostane úspěšný žadatel jednorázově sto tisíc korun, statut válečného veterána, a pokud má malou penzi, dorovná se mu na průměr," zmínil k tomu rozhlas.

„Ten den přišlo téměř dvacet žádostí. Myslím, že to bylo takové symbolické datum, které bychom chtěli i příští rok dodržet," přisvědčil personální náměstek ministra obrany Michael Hrbata.

Zatím se hlásí většinou přímí účastníci odboje, ale o finanční ocenění mohou požádat i pozůstalí lidí, kteří se účinnosti zákona o třetím odboji nedožili.

Pozůstalí nesměli donášet

I jejich nárok ale úředníci prý přezkoumají. Potvrdila to ředitelka odboru pro válečné veterány Iveta Hlásecká.

„Jednou z podmínek je, že s manželem, či manželkou, žil pozůstalý v době, kdy byla prováděna odbojová činnost. Ještě je podmínka, že nesměli na manžela, či manželku v uvozovkách donášet," informovala ale Hlásecká.

Jenže již se proti zákonu ozývají prý političtí vězni. Při tak velkém zájmu o osvědčení mají totiž obavy, aby kvůli stotisícovému ocenění nedocházelo k podvodům a ke třetímu odboji se nehlásili lidé, kteří se ho aktivně nezúčastnili, ale na režim si jen zanadávali v hospodě. Tomu by ale mělo podle rádia zabránit prověření informací od žadatelů v příslušných archivech.

„Oslovené instituce provedou šetření ve svých materiálech a následně Archiv bezpečnostních složek zpracuje odborné stanovisko a následně se odešle na ministerstvo obrany, které rozhodne," vysvětlil postup při ověřování náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Jan Kalous.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stačí intonace nebo způsob, jak položí otázku, a už to cítíte.“ Senátor Chaloupek, který pracoval pro ČT, nabízí své vlastní zkušenosti. K hospodaření, platům, politickým názorům redaktorů

7:37 „Stačí intonace nebo způsob, jak položí otázku, a už to cítíte.“ Senátor Chaloupek, který pracoval pro ČT, nabízí své vlastní zkušenosti. K hospodaření, platům, politickým názorům redaktorů

Občané by měli vědět, jak se zachází s penězi z jejich koncesionářských poplatků. Podle senátora Vác…