Rozmrazte ty vztahy, vyzývá Gorbačov Rusko a USA

10.12.2014 21:26

Někdejší nejmocnější muž Sovětského svazu Michail Gorbačov o sobě dal znovu vědět. V rozhovoru pro Rossiiskaya Gazeta zdůraznil, že se musí setkat představitelé Ruska, USA i EU a musí pracovat na rozmražení vzájemných vztahů. Jen tak bude možné čelit globálním výzvám, jako jsou islámský terorismus nebo rozsáhlé epidemie smrtících nemocí.

Rozmrazte ty vztahy, vyzývá Gorbačov Rusko a USA
Foto: tan, breaknews.com
Popisek: Michail Sergejevič Gorbačov, bývalý sovětský komunistický politik

Rusko, Spojené státy a Evropská unie by podle Gorbačova měly zasednout k jednacímu stolu a vyřešit svou hlavní spornou otázku - konflikt na Ukrajině. Někdejší sovětský vůdce má za to, že příměří porušuje jak ukrajinská vláda, tak separatisté. Obě strany porušují také lidská práva. To vše by mělo přestat, aby tyto mocnosti mohly společně řešit jiné zásadní problémy.

Nikdo nemůže vyhrát

„Domnívám se, že vedoucí představitelé Ruska a Spojených států se mají setkat na summitu s rozsáhlým programem, a to bez předběžných podmínek. Stejný druh summitu musí být připraven mezi Ruskem a Evropskou unií," poznamenal. Pokud bude konflikt na Ukrajině pokračovat, nikdo nezvítězí, naopak všichni ztratí. Měli bychom se zbavit i představy, že lze získat propagandistické vítězství. Podle Gorbačova takové pohledy zavání minulostí, zatímco svět musí hledět do budoucnosti.

„Ale copak někdo vyhraje, pokud odmítne jednotnou frontu proti terorismu, změně klimatu, epidemiím? Měli bychom okamžitě `rozmrazit` vztahy v tomto směru," zdůraznil. Základem pro jednání mohou být dohody a další rozhovory v běloruském Minsku.

Sluší se také připomenout, že Gorbačov opakovaně hájil připojení ukrajinského Krymu k Rusku, podle jeho názoru jde o napravení historické křivdy. Stejně tak obhajuje politiku Vladimira Putina, který podle jeho názoru Rusku prospívá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

7:24 Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

Počet nakažených covidem-19 narůstá, ale úmrtí se zatím drží hluboko pod průměrem toho, co Česko zaž…