Rudá lavička Václava Havla za 850 tisíc. Vyplavaly velmi nepříjemné informace

23.01.2018 15:59

Zastupitel Prahy 6 Jakub Stárek sdělil, že první český prezident si zaslouží něco víc než podivnou červenou lavičku stojící před technickou knihovnou. Snímek téhle lavičky obletěl republiku. Už kvůli ceně onoho díla. Lavička vyšla na 850 tisíc korun. Spíš než vzpomínkou na prvního českého prezidenta je prý lavička zostuzením Václava Havla.

Rudá lavička Václava Havla za 850 tisíc. Vyplavaly velmi nepříjemné informace
Foto: ODS
Popisek: Jakub Stárek
reklama

„Lavička za 850 tisíc, kterou se rada naší městské části rozhodla instalovat před Národní technickou knihovnou, obletěla republiku. Částka šokovala i nás, zastupitele, protože radní se neobtěžovali celou věc projednat se zastupitelstvem. Z důstojné připomínky Václava Havla se tak stalo veřejné zostuzení Václava Havla. Praha 6 je celé republice pro ostudu. Na vině není nikdo jiný než šestková radnice, speciálně pak místostarosta Jan Lacina, který měl vše na starosti,“ napsal zastupitel za ODS Jakub Stárek na sociální síti Facebook.

Obrázek červené lavičky v podobě prkna ležícího na sudu, které Václav Havel kdysi přikuloval, opravdu už nějaký čas koluje po internetu a často je terčem vtipů nebo ironických poznámek.

Sluší se připomenout, že Jan Lacina (STAN) je radním Prahy 6 pro otevřenou radnici, vzdělání a kulturu. Stárek podle svých vlastních slov nezpochybňuje, že kultura něco stojí, ale čekal by, že se radnice pokusí najít nějakého soukromého sponzora. Nemluvě o tom, že platit 350 tisíc jen za prosté ukotvení lavičky, k čemuž údajně došlo, se zastupiteli zdá jako hodně špatný vtip. Za stejně špatný vtip zastupitel považuje fakt, že napřed bylo vysoutěženo dílo a pak teprve se uvažovalo o tom, kam je dát. Dílo by přece mělo být vytvořeno s ohledem na své okolí, aby do něj zapadlo.  

Stárek nijak nezpochybňuje, že Václav Havel byl důležitou osobností. Ostatně byl osobním přítelem rodiny zastupitele Stárka, takže jen těžko může někdo předpokládat, že kritika je zároveň kritikou Václava Havla. Není. Zastupitel má jen za to, že si první český prezident zaslouží důstojnější upomínku.

Jakub Stárek doslova napsal:

Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Jinak než tímhle okřídleným výrokem Viktora Černomyrdina snad ani počínání naší radnice na Praze 6 vystihnout nejde.

Lavička za 850 tisíc, kterou se rada naší městské části rozhodla instalovat před Národní technickou knihovnou, obletěla republiku. Částka šokovala i nás, zastupitele, protože radní se neobtěžovali celou věc projednat se zastupitelstvem.

Z důstojné připomínky Václava Havla se tak stalo veřejné zostuzení Václava Havla. Praha 6 je celé republice pro ostudu. Na vině není nikdo jiný než šestková radnice, speciálně pak místostarosta Jan Lacina, který měl vše na starosti.

Chápu, že umění něco stojí. Bylo ale vždy dobrým zvykem, že městská část na instalaci uměleckých děl získávala sponzoring ze soukromého sektoru. A 350 tisíc za ukotvení lavičky na místě? To je hodně špatný vtip. A stejně tak je špatný vtip celý postup radnice, napřed vysoutěžili lavičku a potom teprve hledali, kam ji dají. Přitom kvalitní veřejný prostor má vznikat přesně naopak. Normální je nejprve říci, kam chci dílo umístit, a pak pro toto konkrétní místo umělecký artefakt vytvořit.

A to prosím není nějaký hejt na Václava Havla. Ostatně byl to osobní přítel mého otce a celé naší rodiny. O to víc mě to osobně velmi štve. Václav Havel je významná osobnost našich dějin. Je spojený s Prahou 6, a i proto si upomínku na Praze 6 zaslouží.

Nezaslouží si ale, aby jeho památka byla dehonestována diletantstvím naší radnice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…