Rudý hejtman o protestech proti KSČM: Bouře ve sklenici vody. Stále přiživovaná

08.02.2013 12:06

Oldřich Bubeníček (KSČM), hejtman Ústeckého kraje, odpovídal na dotazy ParlamentníchListů.cz. Během rozhovoru popsal svůj názor na první přímou volbu prezidenta i na stoupající preference levicových stran. "Jde o bouři ve sklenici vody, která je uměle přiživována," myslí si o vlně protestů, která se zvedla po zvolení Vítězslavy Baborové (KSČM) radní pro školství v Jihočeském kraji.

Rudý hejtman o protestech proti KSČM: Bouře ve sklenici vody. Stále přiživovaná
Foto: ČT
Popisek: Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček

Pane hejtmane, máme za sebou první přímou volbu prezidenta. Jak byste volbu hodnotil? Jste spokojen s výsledkem? A jak nahlížíte na kampaň, která byla v průběhu voleb vedena?

Občané si ve svobodných přímých volbách zvolili osobnost, kterou chtějí mít následujících pět let v roli prezidenta. To je zcela nejzásadnější závěr prezidentských voleb. Někdo je ze zvolení pana Miloše Zemana nadšen, jiný by raději na Pražském hradě viděl některého z protikandidátů. Já osobně jsem s výsledkem voleb spokojen. Je nyní na novém panu prezidentovi, jak se chopí své role a přesvědčí o správnosti volby i ty, kteří ho nevolili.

Volební kampaně v zásadě odpovídaly významu této události, i když v některých okamžicích, zejména pak ve druhém kole, se dostávaly za hranici věcnosti a slušnosti.

Vítězem se stal levicový kandidát a levice tak po krajských a senátních volbách opět posílila. Co je podle Vás příčinou tohoto vzestupu levice? A domníváte se, že se levici podaří uspět i parlamentních volbách a získat tak ústavní většinu?

Vítězství levicově zaměřeného Miloše Zemana v prezidentských volbách vnímám jako jasný vzkaz občanů České republiky současné pravicové vládě, že nesouhlasí s většinou kroků, které citelně dopadají na jejich životní úroveň. Jsem přesvědčen, že následující parlamentní volby, ať již řádné či mimořádné, přinesou zcela zásadní obrat na české politické scéně a naději pro naplňování levicové politiky, která je primárně zaměřena na důstojný a plnohodnotný život všech občanů.  

Vítězství komunistů v krajských volbách rozpoutalo opět protikomunistickou kampaň. Nedávno také po mnohých protestech rezignovala jihočeská radní pro školství (Vítězslava Bebarová). Jak na tuto antikampaň a na nepřízeň, především mladých voličů, nahlížíte? Snažíte se nějakým způsobem přimět např. mladé voliče o opaku kampaní zaměřených na předlistopadovou politiku? A jak byste charakterizoval současnou politiku, kterou Vaše strana představuje?

Jsem přesvědčen, že jde o bouři ve sklenici vody, která je uměle přiživována. Desítky protestujících studentů se v podstatě bouří proti výsledku svobodných a demokratických voleb. KSČM obdržela důvěru voličů a legitimní mandáty k vládnutí a tyto principy by v demokratické společnosti neměl nikdo zpochybňovat. Je nyní na komunistických zastupitelích, radních a hejtmanovi, aby svou prací prokázali, že zastupují demokratickou stranu, pluralitní uspořádání, ale zejména že mají vlastní program, který je zaměřen na lepší život občanů v jednotlivých krajích.

Díky vítězství KSČM v kraji jste se stal prvním komunistickým hejtmanem od zavedení krajských samospráv v zemi. Co je Vaší prioritou ve funkci hejtmana? A na co se zaměříte v letošním roce?

Oblastí, na které je potřeba se více zaměřit, je celá řada, zmínil bych dopravu, zdravotnictví, školství nebo oblast zaměstnanosti, i když tady má kraj omezené možnosti. Ale vzhledem k situaci, která zde v kraji je, to bude také jedna z priorit.

Věřím, že nový rok bude pro kraj a jeho obyvatele úspěšný a pozitivní. V oblasti zdravotnictví vznikne koncepce zdravotních služeb, která zahrne nejen Krajskou zdravotní, ale i menší nemocnice v rámci jednotlivých okresů. Palčivým problémem je míra nezaměstnanosti. Rádi bychom ji snížili a k tomu pomohou nové pracovní příležitosti od investorů v zóně Triangle i chystaný Pakt zaměstnanosti. Kromě dalších věcí budeme klást důraz i na transparentnost v hospodaření a při zadávání veřejných zakázek.

Nedávno jste také navštívil Šluknovsko. Jaké máte z návštěvy dojmy? Budete se snažit přijmout nějaká opatření pro zlepšení problémů s nepřizpůsobivými občany, kteří sužují obyvatele kraje? A jak nahlížíte na rozhodnutí poslanců, kteří přehlasovali veto prezidenta, v důsledku čehož budou moci úřady ukládat až tříměsíční zákaz pobytu za některé opakované přestupky?

V uplynulých dnech jsem osobně navštívil oblast Šluknovska a hovořil se zdejšími starosty. Situace se v tuto chvíli zdá být stabilizovaná, za což bych chtěl poděkovat nejenom místním politikům, ale také Policii ČR. Řešení řady vážných problémů se však neodůvodněně odkládá. Mám na myslím například potřebný zákon o sociálním bydlení. Jak se ukazuje na konkrétních příkladech nejenom ze Šluknovska, ale i Ústí nad Labem nebo Moravskoslezského kraje, tento zákon je mimořádně potřebný. Parlament bohužel zákon navržený Ústeckým krajem v loňském roce zamítnul. Budeme v tomto směru nadále aktivní, ale očekáváme i aktivitu od vlády, a to nejenom v legislativní oblasti, ale i při vytváření nových pracovních příležitostí na severu Čech.

Zákaz pobytu pro občany, kteří páchají opakované přestupky, vnímám jako nesystémový krok. Je potřeba přijmout taková opatření, která těmto lidem zabrání porušovat zákon, nikoli je přesunout na jiné místo, kde se mohou opět přestupků dopouštět. V tomto směru by určitě pomohl centrální registr přestupků, který i přes řadu slibů stále neexistuje, nebo přísnější tresty. Určitě o tom chci diskutovat s příslušnými ministry.

Ústecký kraj se také za vlády ČSSD potýkal s problémy v oblasti čerpání eurodatací. Zaměřili jste se na tyto projekty, nebo plánujete v této oblasti v nejbližší době nějaké audity? Jakým způsobem budete chtít například problémy s čerpáním eliminovat? A jaký je Váš pohled na eurofondy?

Okolo čerpání evropských dotací se šíří řada polopravd, nepřesností či nepravdivých informací. Toto téma se totiž stalo součástí předvolebního klání před loňskými krajskými volbami. Nyní vášně postupně utichají a je potřeba se vrátit do věcné roviny.

Evropská komise se skutečně rozhodla uplatnit vůči České republice požadavek na plošné korekce Regionálního operačního programu Severozápad. Nyní je třeba analyzovat, kdo nese zodpovědnost, zjistit, kde se staly chyby, a jednat s ministerstvy o možnostech podílet se na případném uhrazení této korekce.

Osobně se domnívám, že systém eurodotací  je velmi složitý a problematický, na druhou stranu se za ně podařilo zrealizovat řadu potřebných staveb. Jde však o nesmírně komplikovaný proces, který právě ke své složitosti může někoho svádět k jeho zneužití.

Na konci ledna se také uskutečnilo první pracovní setkání k ustavení ústeckého Paktu zaměstnanosti. Na jakých prioritách a opatřeních na podporu nezaměstnanosti jste se v rámci skupiny shodli?

Nezaměstnanost je vážným problémem Ústeckého kraje, z mého pohledu tím nejzásadnějším. Při jeho řešení chceme využít všech možností a zkušeností. Jednou z nich je i zkušenosti z Paktu zaměstnanosti Jihočeského kraje. Ústecký kraj již za předchozího vedení připravil dokument – Ústecký program zaměstnanosti 2020, který má za cíl zvýšit počet nových pracovních míst v kraji. Jednou z cest k naplnění tohoto cíle by mohl být také tzv. ústecký Pakt zaměstnanosti. V Ústeckém kraji existuje množství projektů na podporu zaměstnanosti, ale s nízkou mírou koordinace a bez společné strategie. Zaměstnavatelé přes vysokou nezaměstnanost často marně shánějí vhodné zaměstnance, školy ne vždy dokážou uspokojivě připravit své žáky na potřeby praxe, a to nejen po odborné stránce. Konkrétní kroky k oživení trhu práce by měl připravit Řídicí výbor ústeckého Paktu zaměstnanosti

Kriminalisté obvinili na začátku února 25 starostů měst a obcí v Ústeckém kraji v souvislosti s neoprávněným čerpáním dotací na odstranění škod způsobených přívalovými dešti. Ministerstvu pro místní rozvoj měla vzniknout škoda 125 milionů korun. Jak celou kauzu jako hejtman kraje vnímáte?

Byla to pro mě překvapující informace a věřím, že se nakonec vše podaří vyjasnit. V tuto chvíli je potřeba vyčkat na verdikt soudu. Pokud se někdo snažil podvádět, musí za to také nést následky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …