Rumunsko – náš vzor, píší u Bakaly

31.07.2017 16:41

„Česko není Balkán. Opravdu,“ poznamenal redaktor serveru Aktuálně.cz Daniel Anýž ve svém komentáři. Zároveň však dodává, že Balkán by měl být náš vzor – a poukázal na Rumunsko.

Rumunsko – náš vzor, píší u Bakaly
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Mapa, vlajka Rumunska.

Rumunsko se totiž letos připojí k pěti stávajícím státům, které plní alianční závazek vydávat na obranu nejméně dvě procenta HDP. Česká vláda loni vydala na armádu jen 0,97 procenta HDP a je tak v NATO čtvrtou nejhorší zemí. „V Česku není politická vůle výdaje zvyšovat. Protože zde není ani společenská poptávka. Protože nejsme Rumuni, kteří nemají o mocenských ambicích Ruska žádné iluze,“ zmínil Anýž. 

„Příklad jeho mocenských ambicí má desítky let před očima v sousedním Moldavsku. Kde Moskva v Podněstří vyrobila zmrazený konflikt, a tím drží v područí i celé Moldavsko,“ dodal s tím, že tím pádem Česko nemá za humny žádné přímé nebezpečí a nedokáže tak Rusko vnímat jako bezpečnostní riziko.

„Pokud chtějí čeští politici poukázat, že věci v české kotlině fungují relativně ještě dobře, že se zde například ještě jakž takž dodržují politické programy, uchylují se rádi k výrokům typu, že ‚zde přece nejsme na Balkáně‘ nebo že nemáme ‚balkánskou mentalitu‘,“ podotkl Anýž s tím, že je však ve skutečnosti škoda, kvůli výše uvedeným souvislostem, že jako Rumuni nejsme.

Poukazuje pak na to, že koaliční vláda na začátku září 2014 podepsala dohodu, podle níž měly výdaje na armádu v roce 2020 tvořit 1,4 procenta HDP. Jak se však podle Anýže ukazuje, původní návrh ministra financí Andreje Babiše předpokládal, že jsme měli být v roce 2019 teprve na 1,18 procentech HDP. 

„Ministr obrany Martin Stropnický dostal ve čtvrtek od svého stranického kolegy z ANO, ministra financí Ivana Pilného, příslib, že výdaje na obranu se do roku 2020 zvednou na 1,4 procenta HDP,“ poukázal pak Anýž s tím, zda nejde o podivné, takříkajíc „balkánské počty“. „Když si na začátku vlády něco odsouhlasíte, abyste na to následně tiše zapomněli a ve volebním roce to pak vytáhli jako zbrusu nový, blyštivý nápad?“ zeptal se. 

Poslední text ZDE.

V závěru pak připomněl ještě jednou koaliční dohodu ze září 2014, která vznikla v předvečer summitu NATO ve Walesu. „Připomeňme, že šlo o první vrcholné jednání aliance po ruské agresi na Ukrajině a po nezákonné anexi Krymu. Bylo zřejmé, že výdaje na obranu budou jedním z hlavních témat summitu. Česko nechtělo přijet s prázdnou,“ míní a v dnešním kontextu dodává, že to byl jen papír v duchu hesla „slibem neurazíš“.  

„Z hodnoty 0,95 procenta HDP v roce 2014 se letos dostala česká vláda na 1,07. Někdo by řekl, že to je fakt Balkán. Jenže není. To je Česko,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…