Ruské problémy dopadnou i na ekonomiku Ukrajiny, prohlásil premiér Sobotka

18.12.2014 17:15

Nynější hospodářské turbulence v Rusku budou nutně mít negativní vliv na situaci na Ukrajině, řekl dnes novinářům v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka. Připomněl přes konflikt na východě Ukrajiny trvající silné propojení ekonomik obou zemí i jejich finančních sektorů. Sobotka do Bruselu přijel na poslední letošní summit EU, na jehož programu ukrajinská krize nechybí.

Ruské problémy dopadnou i na ekonomiku Ukrajiny, prohlásil premiér Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka byl ve sněmovně "grilován" opozicí. Té se nelíbil navrhovaný rozpočet Úřadu vlády
reklama

Ruský prezident Vladimir Putin dnes na tiskové konferenci připustil, že k současným hlubokým potížím jeho země přispívají Západem uvalené hospodářské sankce asi 25 až 30 procenty.

Pro současné potíže Ruska je podle předsedy české vlády klíčové, že ruské hospodářství se v minulých letech příliš jednostranným způsobem orientovalo na vývoz surovin. „Rusové se i z hlediska příjmů svého rozpočtu výrazně spoléhali na výnosy z prodeje ruských surovin a ty výnosy nebyly investovány dostatečným způsobem do dalšího rozvoje a modernizace ekonomiky," podotkl.

Ekonomické sankce spuštěné Evropskou unií a dalšími zeměmi vůči Moskvě podle Sobotky tento problém urychlily a komplikují refinancování ruského bankovního sektoru. To dál snižuje manévrovací schopnost ruské vlády reagovat na strukturální krizi domácí ekonomiky.

Sobotka považuje za nejdůležitější politický dialog

Sobotka dnes zdůraznil, že vždy hodnotil ne samotný vliv sankcí na ruské hospodářství, ale především jejich reálný dopad na politické kroky ruského vedení. Za nejdůležitější v tuto chvíli pokládá politický dialog mezi ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem a Putinem a obecně mezi Ukrajinou a Ruskem. „Právě v rovině ruského dialogu může být vyřešena bezpečnostní krize, která tady reálně existuje," míní totiž Sobotka.

Ruská ekonomická krize se v důsledku propojení ukrajinského hospodářství s Ruskem stává další výzvou pro nynější vládu v Kyjevě. Ukrajina tak podle něj kromě dialogu s Ruskem potřebuje intenzivní strukturální reformy tak, aby pomoc, kterou EU i další země poskytují, byla skutečně efektivní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…