Ruské problémy dopadnou i na ekonomiku Ukrajiny, prohlásil premiér Sobotka

18.12.2014 17:15

Nynější hospodářské turbulence v Rusku budou nutně mít negativní vliv na situaci na Ukrajině, řekl dnes novinářům v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka. Připomněl přes konflikt na východě Ukrajiny trvající silné propojení ekonomik obou zemí i jejich finančních sektorů. Sobotka do Bruselu přijel na poslední letošní summit EU, na jehož programu ukrajinská krize nechybí.

Ruské problémy dopadnou i na ekonomiku Ukrajiny, prohlásil premiér Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka byl ve sněmovně "grilován" opozicí. Té se nelíbil navrhovaný rozpočet Úřadu vlády

Ruský prezident Vladimir Putin dnes na tiskové konferenci připustil, že k současným hlubokým potížím jeho země přispívají Západem uvalené hospodářské sankce asi 25 až 30 procenty.

Pro současné potíže Ruska je podle předsedy české vlády klíčové, že ruské hospodářství se v minulých letech příliš jednostranným způsobem orientovalo na vývoz surovin. „Rusové se i z hlediska příjmů svého rozpočtu výrazně spoléhali na výnosy z prodeje ruských surovin a ty výnosy nebyly investovány dostatečným způsobem do dalšího rozvoje a modernizace ekonomiky," podotkl.

Ekonomické sankce spuštěné Evropskou unií a dalšími zeměmi vůči Moskvě podle Sobotky tento problém urychlily a komplikují refinancování ruského bankovního sektoru. To dál snižuje manévrovací schopnost ruské vlády reagovat na strukturální krizi domácí ekonomiky.

Sobotka považuje za nejdůležitější politický dialog

Sobotka dnes zdůraznil, že vždy hodnotil ne samotný vliv sankcí na ruské hospodářství, ale především jejich reálný dopad na politické kroky ruského vedení. Za nejdůležitější v tuto chvíli pokládá politický dialog mezi ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem a Putinem a obecně mezi Ukrajinou a Ruskem. „Právě v rovině ruského dialogu může být vyřešena bezpečnostní krize, která tady reálně existuje," míní totiž Sobotka.

Ruská ekonomická krize se v důsledku propojení ukrajinského hospodářství s Ruskem stává další výzvou pro nynější vládu v Kyjevě. Ukrajina tak podle něj kromě dialogu s Ruskem potřebuje intenzivní strukturální reformy tak, aby pomoc, kterou EU i další země poskytují, byla skutečně efektivní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…