Rusko a Čína prý chystají v okolí USA totálně převratnou věc. Američany nepotěší

29.07.2014 11:05

Po ruském prezidentu Vladimiru Putinovi i čínský nejvyšší představitel Si-Ťin-pching absolvuje cestu po Střední a Jižní Americe. Oba vysocí představitelé v oblasti, občas s nadsázkou označované jako „zadní dvorek USA", nabízejí řadě zemí nevídané možnosti spolupráce. Všechny plány shrnula na serveru Literarky.cz novinářka Tereza Spencerová.

Rusko a Čína prý chystají v okolí USA totálně převratnou věc. Američany nepotěší
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Ve Venezuele nejvyšší čínský představitel podepsal celkem 38 dohod, zejména z oblasti ropného průmyslu a zemědělství. Zásadní je též čtyřmiliardový úvěr, který Peking zemi poskytne. Dohoda Číně přinese nadstandardní možnosti spolupráce s místním těžařským průmyslem, a to nejen v těžbě ropy (kde Čína již předtím byla druhým největším odběratelem země, která je aktuálně pátým největším světovým producentem této klíčové suroviny), ale též zlata a mědi. Tu si Čína již dříve pojistila v Peru, kde za šest miliard odkoupila důl Toromocho, nejperspektivnější těžiště mědi na světě.

V červenci byla v Brazílii na summitu zemí BRICS, probíhajícím ve stínu fotbalového mistrovství světa, podepsána dohoda o založení vlastní rozvojové banky, konkurující systému Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Čínský lídr pak pokračoval do Argentiny, kde podepsal dohody o miliardových čínských investicích. Argentina přitom od státního bankrotu v roce 2001 prakticky nemá přístup k západním úvěrům a mnozí komentátoři ji za této situace věštili další krach. Nyní se místo toho v Buenos Aires mluví o „nových obzorech".

Nejambicióznějším čínským projektem je ale projekt „druhého Panamského průplavu", který má vést skrz Nikaraguu. Projekt za čtyřicet miliard dolarů oznámil prezident Ortega s čínskými představiteli již vloni. Zemi by měl pozvednout z chudoby zejména díky tomu, že kromě kanálu by zde měl být vybudován ropovod, dálnice, přístavy, dvě letiště a zóna volného obchodu. V čínských plánech by se díky tomu Nikaragua stala nejbohatší zemí v regionu.

Do velkého projektu se v minulých týdnech zapojilo i Rusko. Výměnou za přistoupení k projektu, který má nést na bedrech hlavně Čína, má Peking získat koncesi na výstavbu nového přístavu na Krymu, který Rusko nedávno ovládlo. Součástí dohody má podle některých zdrojů být i právo Ruska vybudovat v Nikaragui k zajištění bezpečnosti průplavu vlastní vojenskou základnu. To má být další krok proti USA.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…