Rusko a Čína rozšíří vojenskou spolupráci. Si Ťin-pching: Zapojme do BRICS další národy. Zvyšme svou roli ve vládnutí světu

04.09.2017 10:02

V čínském přístavním městě Sia-men dnes začal summit zemí BRICS. Čínský prezident Si Ťin-pching hned na začátku setkání pěti hlavních rychle se rozvíjejících zemí vyzval k větší jednotě a nastolení „spravedlivějšího světového řádu“.

Rusko a Čína rozšíří vojenskou spolupráci. Si Ťin-pching: Zapojme do BRICS další národy. Zvyšme svou roli ve vládnutí světu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínská armáda

Politické špičky zemí sdružených v BRICS (Čína, Indie, Rusko, Brazílie a Jihoafrická republika) se společně setkávají již podeváté, přičemž v Číně se koná každoroční summit podruhé. Jak nepřímo naznačil čínský prezident, hlavním tématem letošního summitu by mělo být především vzájemné posílení sebevědomí, protože zejména Rusku, Brazílii a Jihoafrické republice se po ekonomické stránce příliš nedaří.

Přesto by všech těchto pět zemí, jejichž obyvatelé tvoří přes 40 % světové populace, chtělo hrát na mezinárodním poli výraznější úlohu a vyrovnat se co do vlivu Spojeným státům a jejich západoevropským partnerům. „Mezinárodní řád musí být spravedlivější. Naše stále užší vztahy s ostatními státy světa vyžadují, aby pět zemí BRICS hrálo ve světové politice mnohem výraznější roli, než je tomu doposud,“ hřímal čínský prezident při zahájení summitu.

Anketa

Máte rádi seriál ,,30 případů majora Zemana"?

90%
10%
hlasovalo: 12205 lidí

Zároveň Si Ťin-pching apeloval na ostatní čtyři partnery, které zastupují ruský prezident Vladimir Putin, brazilský prezident Michel Temer, indický premiér Narendra Modi a jihoafrický prezident Jacob Zuma, aby hovořili jedním hlasem a více chránili své společné zájmy. Zároveň podle tiskové agentury Associated Press konstatoval, že všech pět států BRICS musí bojovat proti „stále rostoucímu protekcionismu“ v ekonomické oblasti.

„BRICS není žádný debatní kroužek, ale pracovní skupina, která navrhuje a realizuje konkrétní kroky. Naším cílem je vybudovat velký trh a podpořit růst investic i tok financí,“ uvedl čínský prezident. Na jistý druh „nespravedlnosti“ ve vztahu ostatních zemí světa k zemím BRICS (a dalším zemím rozvojového světa) si stěžoval také prezident JAR Jacob Zuma. „Obchod s BRICS se sice loni v porovnání s rokem 2010 zdvojnásobil, ale to je stále málo.“

Skupina BRICS je považována za především hospodářské společenství, ale svoji roli ve spolupráci mezi pěti jejími členy hrají také mocenské a vojenské otázky. Čínská státní tisková agentura Xinhua v souvislosti s konáním summitu zmiňuje, že čínský prezident Si Ťin-Pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin společně vyzvali k užší spolupráci mezi oběma zeměmi ve vojenské oblasti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…